Smrtonosna bakterija "pobegla“ iz laboratorije u SAD-u
U Luizijani je u toku istraga o tome kako je jedna opasna, često smrtonosna bakterija uspela da "pobegne" iz veoma dobro obezbeđene naučne laboratorije u Nacionalnom centru za istraživanje primata u Tulejnu.
Radi se o bakteriji "burkholderia pseudomallei", koja se najčešće može naći u Jugoistočnoj Aziji i na severu Australije, prenosi Agencija AFP.
Ovom bakterijom mogu se zaraziti ljudi i životinje kroz kontakt sa kontaminiranim zemljištem i vodom, a klasifikovana je kao potencijalni agens biološkog terorizma.
Bakterija je najverovatnije pobegla iz laboratorije pomenute ustanove, koja je radila na razvoju vakcine protiv nje, u novembru prošle godine ili još ranije.
Zvaničnici tvrde da patogen nije otkriven na zemljištu Centra, iako su od njega obolela četiri rezus majmuna držana u kavezima na otvorenom, od kojih su dva podvrgnuta eutanaziji.
I jedna federalna inspektorka koja je posetila Centar u Tulejnu je nakon toga obolela, ali se ističe da je moguće da se ona pomenutom bakterijom zarazila na nekom drugom mestu, budući da dosta putuje po svetu.
U saopštenju Centra se napominje kako se "ne zna da postoji bilo kakva pretnju stanovništvu" od odbegle bakterije, kao i da trenutno nema ni obolelih ljudi, ni primata.
Ipak, ono što veoma brine je to što Centar nije u stanju da utvrdi kako je opasna bakterija mogla da pobegne iz laboratorije, ističe Ričard Ebrajt, ekspert za biološku bezbednost sa Univerziteta Ratgers u Nju Džersiju.