Pogrešan porez hiljadama vozača
Godinu dana posle prelaska nadležnosti za naplatu poreza na motorna vozila u ruke saveznih organa pokazuje se da ta novina još ne funkcioniše. Problemi sa softverom i pogrešna rešenja o iznosu čine vlasnike nesigurnim. Savezna vlada godišnje na osnovu ovog poreza sakupi oko 8,5 milijardi evra, a od februara prošle godine ovaj novac mora sama i da naplati. Do tada ga je samo dobijala na svoje račune od pokrajina.
Proces prelaska s pokrajinskih na saveznu carinu i dalje škripi. Problem sa softverom je u tome što su pojedine pokrajine imale sopstvena kompjuterska rešenja - svaka za sebe drugačija. Sada sve ove podatke treba sakupiti u jedinstvenu bazu, što je promena koja je dovela do haosa u službama.
Čest je slučaj da ljudi dobijaju opomenu da nisu izmirili svoje obaveze i uz to moraju da plate troškove opomene, iako su carini dali ovlašćenje da sa njihovih računa direktno skida potrebne iznose.
Portparol Ministarstva finansija Štefen Kirš je za "Fokus" rekao da greške leže u pogrešnim podacima dobijenim od pokrajina.
- Softver je u redu, ali korektan obračun moguć je samo ako su podaci o vozilu potpuno ispravni - objasnio je on.
Mnogi vozači dobili su pogrešan obračun poreza, neopravdana upozorenja da nisu platili obaveze, pojavljuju se stari automobili i slično. Sve ove greške službenici na šalterima moraju da koriguju ručno - ali grešaka ima toliko da oko 1.700 zaposlenih ne stiže da ih dovoljno brzo ispravi. Andrea Minh iz Savezne uprave carina potvrdio je za "Vestdojče algemajne cajtung" da problemi u softveru još postoje.
- Radimo pod velikim pritiskom da ih korigujemo. Kod pet procenata podataka koje smo preuzeli postoji neka greška. Na primer, u Rurskoj oblasti od oko 2,4 miliona prijava je čak 120.000 pogrešno. Slično je i u drugim delovima zemlje. Prošle godine je Udruženje poreskih obveznika dobilo brojne pritužbe na pogrešne obračune, najviše iz Severne Rajne - Vestfalije.
Na promenama u naplati poreza radi se već pet godina. Još od 1. jula 2009. godine počelo je prenošenje ovlašćenja na saveznu državu, ali je od 1. februara 2014. godine ovaj proces u potpunosti u njenim rukama.
Oldtajmer iz 2004.
Anika Lem iz Vatenšajda vodi rat protiv kompjuterskog sistema savezne vlade. Njen mali ford stritka iz 2004. godine se tamo vodi kao visoko oporezovani oldtajmer.
- Ne znam šta više da preduzmem-kaže ova žena.
Mnogi automobili vode se kao oldtajmeri, baš kao u slučaju Anike Lem.
Poljoprivrenicima se traži da plate porez na traktore iako su oni izuzeti od plaćanja.