SAD strahuju da će pepeo oštetiti borbene avione
Zvaničnici američkih vazduhoplovnih snaga, upozorili su da bi njihov najveći ogranak borbenih aviona u Evropi mogao da pretrpi dugoročnu štetu, ukoliko pepeo iz islandskog vulkana koji je nedelju dana blokirao avio-saobraćaj u velikom delu kontinenta, nastavi da zagađuje atmosferu.
Ratno vazduhoplovstvo Sjedinjenih Američkih Država poslalo je u sredu dva, a danas još osam borbenih aviona F-15 na probni let, ali su saopštilo da nije prikupljeno dovoljno podataka za povratak na uobičajeni režim operacija, uprkos tome što je zabrana za civilne letove ukinuta.
Pukovnik Džon Kvintas, pilot na avionima F-15, rekao je da su se svi oni sa probnog leta vratili bezbedno, posle oko 75 minuta provedenih u vazduhu.
Borbeni avioni nisu naišli ni na kakav veći problem, osim što su neki piloti prijavili izmaglicu u oblastima "najvišeg rizika", prenela je američka novinska agencija Adsošiejtid pres (AP).
"Oni se sigurno nisu sprustili potpuno čisti, ali su sleteli bezbedno", rekao je pukovnik Kvintas.
Kvintas je dodao i da mehaničari sada pregledaju motore aviona, kako bi ustanovili stepen uticaja pepela na njih, ali je naglasio da će procena bezbednosti predstavljati komplikovan zadatak, jer se nivo rizika možda neće pokazati odmah.
"Ono što nas brine je odloženi efekat izloženosti (pepelu)", rekao je Kvintas u vazdušnoj bazi SAD RAF Lejkenhet, oko 100 kilometara severoistočno od Londona.
Kvintas je rekao i da borbeni avioni mogu biti osetljiviji na pepeo od drugih modela, jer njihovi motori rade na visokim temperaturama i pod velikim pritiskom. Vrelina iz motora mogla bi zato da pretvori pepeo u staklo i omete rad ventilatora.
Drugi problem mogao bi da bude i što borbeni avioni u dugom periodu lete u istom vazdušnom prostoru, zbog čega bi duže bili izloženi zagađenju pepelom.