Krvavi sati pred primirje
Poslednji sati uoči dogovorenog primirja vlasti Ukrajine i proruskih pobunjenika prošlo je u krvavim borbama oko Debaljceva. Proruske snage DNR saopštile su da neće pustiti ukrajinske vojnike iz okruženja kod Debaljceva, grada između Donjecka i Luganska, i da im je ponuđena predaja.
Tokom kasnih poslepodnevnih sati juče su SAD tvrdile da Rusija i dalje razmešta teško naoružanje, a na frontu se nastavljaju borbe između ukrajinskih snaga i ustanika. Kijev je upozorio da je granatiranje civilnih oblasti pojačano, a iz štaba DNR su saopštili da je ukrajinska vojska tokom noći između petka i subote čak 25 puta otvarala vatru iz teškog naoružanja na pozicije ustanika i stambena naselja.
- Rusija je razmestila raketne sisteme oko Debaljceva i pucali su na ukrajinske pozicije. Uvereni smo da su ovo ruske trupe, a ne separatisti - rekla je portparolka Stejt departmenta Džen Psaki.
Putin jak pregovarač
Zamenik šefa administracije predsednika Ukrajine Valerij Čalij, komentarišući učešće ruskog predsednika u pregovorima normadijske četvorke u Minsku, koje je rezultiralo potpisivanje primirja u Donbasu, za Vladimira Putina rekao da je "veoma jak pregovarač".
- Vladimir Putin je obraćao pažnju na svako slovo u tim dokumentima. Kako god prema njemu da se odnosimo, moramo priznati da je jak pregovarač - priznao je Čalij.
Poslednja dešavanja na frontu, međutim, dovode u pitanje uspešan početak prekida vatre, dogovorenog u Minsku.
Lider radikalne ukrajinske organizacije Desni sektor Dmitrij Jaroš izjavio je da "ne priznaje minske dogovore sa proruskim teroristima" i preti da će njegove jedinice nastaviti aktivne operacije u skladu sa svojim operativnim planovima.
Ukoliko Desni sektor ne položi oružje to može izazvati lančanu reakciju. Oni napadaju, ustanici uzvraćaju i tada se konfliktu mogu pridružiti i ostale snage. Istovremeno, u Kijevu i dalje ulažu nadu da će im Zapad pružiti vojnu pomoć i isporičiti obećano oružje.
Bivši gruzijski predsednik Mihail Saakašvili, koga je pre nekoliko dana ukrajinski predsednik Petro Porošenko imenovao za svog savetnika, biće zadužen za snabdevanje ukrajinskih snaga oružjem iz zapadnih zemalja.
Ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk rekao je da ne veruje u održivost sporazuma iz Minska, optužujući Rusiju da će "učiniti sve da mirovni proces oslabi". Jacenjuk je rekao da Ukrajina od ruskih vlasti traži da povuku trupe, teško naoružanje i artiljeriju i razoružaju ilegalne snage.
Moskva je više puta ponovila da nije umešana u događaje na jugoistoku Ukrajine, da ne isporučuje oružje ustanicima i da nije strana u konfliktu.
- Naš cilj je da korak po korak uspostavimo kontrolu nad Donjeckom i Luganskom - rekao je Jacenjuk, odbijajući mogućnost pregovora sa proruskim snagama na istoku Ukrajine
- Moja vlada neće nikada pregovarati sa teroristima, ubicama i zločincima, koji su pri sprovođenju zadataka Kremlja dirnuli u naš narod, slobodu i integritet Ukrajine.
Vlasti Donjecke i Luganske samoproglašene narodne republike predlažu Kijevu da započnu dijalog o izmenama u ustavu Ukrajine - izjavio je izaslanik DNR na pregovorima u Minsku Denis Pušilin.
Vlasti Donbasa, između ostalog, traže decentralizaciju vlasti i finasija. Po minskim dogovorima, ustavna reforma u Ukrajini trebalo bi da se sprovede do kraja godine.