200 nasukanih kitova - kolektivno samoubistvo ili nesreća?
Dvestotinak malih kitova nasukalo se na obalu na jugozapadu Novog Zelanda, a zvančnici kažu da je to najveći takav slučaj za 10-15 godina. Uprkos naporima 80 dobrovoljaca da ih iz plićaka potisnu ka moru, već je uginulo 25 nasukanih kitova vrste "pilot", prenose mediji u Velingtonu.
Veruje se da je taj deo obale prava "zamka" za kitove jer je zaliv Farvel spit mestimično veoma plitak, naročito u doba velike oseke kakva je sada.
Spasioci se nadaju da će kitovi koje neprekidno polivaju vodom, uspeti da prežive dok ne počne plima kada bi neki od njih mogli da otplivaju na slobodu, dok je za spasavanje ostalih potrebno nekoliko dana koje će teško preživeti jer su sada gotovo na suvom.
Oko 40 kitova nasukalo se na tom mestu početkom januara, a dve nedelje kasnije još oko 60. Pošto mnogim kitovima nije bilo pomoći, veterinari su ih "uspavali". Nasukani kitovi obično uginu od dehidracije i opekotina od sunca.
Kitovi vrste "pilot" mogu da porastu do šest metara i veoma su česti kraj obala Novog Zelanda.
Nema objašnjenja zašto se kitovi nasukavaju iako imaju izvanrednu orijentaciju, a veoma se često događa da to čine masovno i da se oni koje ljude vrate u dubinu, okrenu i svom snagom ponovo zaplivaju ka plićaku.
Po nekim tumačnjima, uzrok je oboljevanje kitova zbog zagađenje okeana, a po drugim korišćenje sonara brodova i podmornica i drugih ultrazvučnih uređaja koji zbunjuju kitove ili im nanose trajnu štetu.
Ima i tumačenja da se kitovi ponašaju kao čopor i da bezglavo slede vođu čak i ako pliva u smrt u plićaku, dok neki kažu da "kolektivno samoubistvo" kitova može biti "emotivna posledica" uginuća ili pogibije nekog od "najomiljenijih rođaka".