Lekar šokirao izjavom: Ko nema da podmiti, nema lečenja
Ugledni slovački lekar opšte prakse Petr Liptak natovario je sebi na vrat policijsku istragu, krivičnu prijavu i lavinu ogorčenih mejlova iskrenim rečima za jednu od slovačkih televizija koje su šokirale Slovake: ako nema para da mi da poklon, nema lečenja.
- Ja od svojih pacijenata primam poklone. Svake godine primim u vidu poklona oko 5.000 evra. Nas život tera na to da moramo da primimo bilo kakvu pomoć, pre svega finansijsku - kazao je televiziji Markiza Liptak.
Lekar je dodao da mu novac najčešhe daju siromašni pacijenti, ali da uzima i drugačiju vrstu poklona, a na pitanje TV Markiza da li mu je neprijatno da uzima novac od sirotinje, koja je to već platila preko javnog osiguranja, kratko je odgovorio: nije uopšte - zato što mi je novac potreban.
- Ako neko nema pare da podmiti, ali ne bih to nazivao tako, već sufinansiranje, onda jednostavno nema sreće. Nema lečenja - kazao je otvoreno lekar.
Tako javno odobravanje korupcije u zdravstvu izazvalo je u Slovačkoj šok, a od Liptaka se distancirala Lekarska komora, političari su podneli protiv njega krivičnu prijavu, a istragu su poveli i policija i tužilaštvo zbog osnovane sumnje da prima mito od pacijenata.
- Imam evidenciju. U svako doba mogu da pokažem od kojeg pacijenta sam koliko dobio i u šta je to utrošeno i to nije mito. Podmićivanje bi bilo kada kada strpate kovertu sa novcem u džep. Ali, ako neko dođe i kaže: doktore, evo vam novac za finansiranje orinacije i ja to evidentiram to nije mito - objasnio je Liptak.
Lekari opšte prakse i specijalisti u ambulantama su u Slovačkoj mahom privatnici koji imaju ugovore sa fondovima zdravstvenog osiguranja u koji doprinose obavezno daju Slovaci, za decu i penzionere država, a zdravstvo je po zakonu besplatno.
Liptak je za on lajn dnevnik Topky.sk danas objasnio da se u slovačkom zdravstvu godišnje izgubi oko dve milijarde evra zbog cena uređaja ili zdravstvenog materijala, dok fondovi zdravstvenog osiguranja štede na lekarima i da je zato u redu da pacijenti sufinansiraju rad ordinacija, pošto se novac pacijenata gubi, a lekarima osiguranje ne plaća dovoljno.
Dnevnik SME u današnjem izdanju proračunao je, međutim, da privatni lekari ne stoje tako loše i da im je dovoljno 1.700 odraslih pacijenata ili 1.000 u slučaju pedijatara da im se ordinacija isplati.
Najveće zarade u Slovačkoj imaju gastro-enterolozi kojima, kao dobit od javnog osigranja, kada odbiju sve troškove ordinacije, - plate i povremena ulaganja - godišnje ostaje 3.220 evra.