SAD opet šalju i trupe u Irak
Američki predsednik Barak Obama juče je u Kongres uputio predlog u kojem traži produženje trogodišnjeg roka za upotrebu armije protiv Islamske države, ali ovoga puta traži i dozvolu za "slanje ograničenog kontigenta kopnenih snaga".
Zanimljivo je da se od Kongresa jedino traži da rok operacije vremenski ograniči, ali ne i da geografski ograniči delovanje američke armije. Naime, vojska SAD sada protiv ISIS deluje u Iraku i Siriji, ali kako ova teroristička grupa ima pristalica i u drugim zemljama Bliskog istoka i severne Afrike, nije isključeno da se i na drugim mestima pojave američki vojnici u ratu protiv takozvane Islamske države koja je istinski transnacionalna organizacija.
Navodno, kopnene snage bi se koristile za akcije traganja i spasavanja, kao i za obaveštajne operacije, ali se ne očekuje nekakva tradicionalna kopnena invazija. Neki republikanski senatori, poput Džona Mekejna koji predsedava Komitetom za oružane snage, protive se ograničavanju ratnih komandanata u ratu i smatraju da im treba omogućiti "ono što će im pomoći u ostvarivanju ratnih ciljeva".
Lična osveta kralja
Otkako je ISIS objavio varvarski snimak koji prikazuje kako jordanskog pilota Moaza al Kasasbeha pale živog, jordanski kralj Abdullah Drugi rekao je kako će se "lično osvetiti i najavio uključivanje u borbu protiv radikalnih islamista".
Neki još agresivniji kongresmeni traže da Kongres ovlasti predsednika da armiju koristi i u ratu protiv sirijske armije pod kontrolom Bašara al Asada, ali Obama to ne želi jer, ma koliko Asad bio neprijatelj Amerike, on je na terenu "tihi saveznik" u borbi protiv zajedničkog neprijatelja u Islamskoj državi.
Demokrate, s druge strane, brinu da Bela kuća polako klizi u novi dugi kopneni rat na Bliskom istoku.
- Mislim da će dozvola Kongresa biti izgovor budućem predsedniku (izbori su sledeće godine) da pošalje velike kopnene snage - rekao je senator Kris Marfi.
U međuvremenu, Jordanu je prekipelo i kralj Abdulah je uveliko u osvetničkoj vojnoj misiji, posle spaljivanja jordanskog pilota kojeg su pripadnici Islamske države oborili i zarobili.
Jordan je rasporedio desetine hiljada vojnika u blizini iračke granice. Zasad je njihov zadatak da spreče prelivanje islamista u Jordan, ali posmatrači prilika ne isključuju ni kopnenu invaziju, ukoliko to odobri iračka vlada.
S druge strane granice, vođa koalicije protiv Islamske države vođene Amerikom, penzionisani general Džon Alen rekao je kratko za jordansku novinsku agenciju "Petra" kako će 'na iračkom tlu biti velika kontraofanziva'.
- Koalicione snage podupreće ofanzivu protiv Islamske države predvođenu Irakom - dodao je Alen.