Najezda švercera!
Švajcarci često kupuju, pogotovo od kada je franak ojačao prema evru, više nego što bi smeli u Nemačkoj. A da bi svoje jeftinije kupovine sakrili od carine, prelaze u toku jednog dana i više puta preko granice.
Neki Švajcarci koji svoje velike kupovine obavljaju u Nemačkoj izbegavanje plaćanja carine. tako se pred očima jednog prolaznika u blizini švajcarske granice u Reinfeldenu dogodilo u subotu nešto zaista posebno.
Dva čoveka su izašla iz jednog automobila u carinskoj zoni, ostavili su jednu punu tašnu za kupovinu na jedan putić i odvezli se u nepoznatom pravcu. Kada je jedan od carinika zavirio u tašnu, otkrio je da je ona do vrha ispunjena svežim namirnicama. Torba je na kraju predata policiji.
Pretpostavlja se da su namirnice prethodno nabavljene u jednoj od obližnjih prodavnica. Kako je roba bila vakumirana mogla je biti poklonjena javnoj kuhinji.
Računica
U Švajcarskoj se ovih dana svi presabiraju, i ne prave računicu kome se isplati kupovina u zemljama EU a kome ne.
Tako se primera radi, u medijima navodi, da oni koji žive u pograničnom području sa Nemačkom i odlaze u kupovinu faktički u komšiluku, udaljen 10 ili 15 km , na potrošačkoj korpi od 300 franaka mogu da uštede čak 130!
Sa većom kilometražom do prodavnice smanjuje se, naravno, i ušteda, jer se moraju uračunati veći troškovi prevoza.
Policija pretpostavlja da se radi o dva Švajcarca kojima je neposredno pred granicom postalo jasno da vrednost robe prelazi dozvoljenu količinu za prenos preko carine. Moguće je da su oni hteli kasnije ponovo da se vrate po kupljenu robu, ali ih je carinik preduhitrio.
Nije ovo prvi put da građani krijumčare mnogo više robe iz Nemačke nego što je propisima dozvoljeno. To potvrđuje i Diter Ernst, predstavnik policijske direkcije u Lorahu.
- Takvi pojedinačni slučajevi su već poznati u severozapadnoj Švajcarskoj - kaže Patrik Gantenbajn predstavnik Korpusa pogranične straže u Bazelu.
Prema podacima švajcarske carine na snazi su odredbe o količinama i vrsti robe koju svaki Švajcarac u jednom danu može da uveze u "zemlju satova". Koga uhvate da je više puta u toku dana išao u prekograničnu kupovinu sleduje "masna" kazna i plus dažbine.
- Ako građani ne prijave da imaju višak robe, moraju da plate carinu i porez, a sleduje im i kazna u sudskom postupku - kaže Gantenbein.
Pročitajte još:
* Švajcarci patriote, Srbi praktični
* I Rumuni digli ustanak protiv "švajcarca"
Od kako je centralna švajcarska banka odustala od "odbrane" kursa a franak znatno ojačao, sve je više šopinga rastu i prihodi od carine, ali i broj onih koji švercuju kupljenu robu, pogotovo sveže meso.
Carinici su posebno na oprezu za vikende uoči kojih su isplate zarada zaposlenima, jer tada se masovno hrli u jeftiniju kupovinu u zemlje EU, a najviše u Nemačku, gde je sve i ranije bilo, a sada pogotovo jeftinije nego u Švajcarskoj.