Pobeda Sirize - neizvesnost za EU
Najveća neizvesnost će i posle objavljivanja rezultata ostati reakcija Brisela i finansijskih centara moći na eventualnu, prvu pobedu jedne partije radikalne levice u istoriji EU.
Siriza je obećala narodu pravedniji raspored tereta krize: ukidanje poreza na stanove i kuće najsiromašnijim domaćinstvima i ukidanje poreza na zarade svima čije su plate ispod 12.000 evra godišnje. Predložila je i osnivanje nove banke za investicije, kao i minimalnu zaradu od 751 evro što bi trebalo da otvori 300.000 radnih mesta. Ovaj plan košta 12 milijardi evra, a država trenutno ima novca da isplati penzije za samo još mesec dana.
U slučaju da "trojka" ne postigne sporazum sa Ciprasom (ukoliko se ostvare prognoze o njegovoj izbornoj pobedi), izlazak Grčke iz zone evra ostaje potpuna nepoznanica jer prema postojećim pravilima niko ne može jednu članicu zajedničke monetarne unije da istera. Grčka može jedino sama da napusti ovu zonu.
Glasajući za Sirizu, Grci su juče odbijali plan tipičan za ideologiju neoliberalne ekonomije po kojoj sve treba srušiti i privatizovati po svaku cenu, da bi se onda ekonomija razvijala kroz slobodnu konkurenciju preduzetnika. Ovaj model podrazumeva osiromašenje masa stanovništva i doneo je svetu situaciju u kojoj 85 najbogatijih pojedinaca raspolaže bogatstvom kojim na drugoj strani raspolaže tri i po milijarde najsiromašnijih.
Reč je o svojevrsnom robovlasničkom sistemu protiv kojeg se bore i druge radikalne leve partije u Evropi, poput Podemosa u Španiji, Levi front u Francuskoj ili Linke u Nemačkoj.
Pobeda Sirize, ako se potvrdi, udahnuće dodatnu energiju levim strankama u EU kojima za sada, sa izuzetkom Španije, glasače uzimaju ultradesne pa čak i neonacističke stranke. Upravo zato, nema sumnje, uspeh Sirize predstavljao bi prekretnicu u evropskoj istoriji.
Seobe na dan glasanja
U Grčkoj uoči glasanja i na sam dan izbora počinju prave seobe građana jer većina Grka glasa u rodnom mestu. Postoji mogućnost da se glasa i u mestu prebivališta, ali je za to potrebno prijaviti se dva meseca unapred. U ovoj zemlji je na snazi zakon po kome je glasanje obaveza, a ne samo pravo. Oni koji ne izađu na birališta, kažnjavaju se administrativno - ne mogu da dobiju pasoš, ni vozačku dozvolu, na primer.