Molitve nebu i prirodi
Svim seljacima na svetu je njihovo imanje - "fabrika pod otvorenim nebom". Zato i strepe od ćudi prirode koje mogu u jednom naletu neke nepogode da unište njihov višemesečni trud. Otuda i njihova duboka vera da mogu da umilostive nebesa svojim religioznim svetkovinama, posebno u vreme božićnih praznika.
Na jugu Nemačke i sa druge strane granice, u susednoj Austriji, i danas se neguje prastari običaj iz doba Kelta, koji je kasnije preko Svetog Nikolausa (Nikole) - preveden u hrišćansku tradiciju.
Reč je o manifestaciji koja se održava najčešće 5. i 6. decembra, nazvanoj Kramperl i Butnmandl. Sveti Nikola je tu u središtu događanja, a prati ga povorka učesnika ove svetkovine odevenih poput maškara.
Koriste drvene maske, krzno, slamu, ali i zvona kojima pozivaju prirodu da se još krajem decembra "probudi".
Ova šarena povorka kreće spomenutih dana čim padne mrak. Obilazi svaku kuću u selu, u dvorište ulazi i galami, pozdravlja domaćine pominjanjem Isusa Hrista, a deca pred njima recituju, pevaju i kao nagradu dobijaju slatkiše ili voće.
Učestvuju samo momci
Jedna od najpoznatijih povorki je ona u bavarskom Berhtesgadener Landu. Tamo Sveti Nikola predvodi ostale učesnike odeven u biskupsku odeždu, a kraj njega je i mladić odeven u žensku odeću. U povorci mogu da učestvuju samo mladići stariji od 16 godina koji se nisu ženili.