Kina otvorila super-brzu prugu preko planine od 5.500 metara visine
Kina je otvorila prvu železničku prugu velike brzine za bolje povezivanje svoje pokrajine Sinjang, na krajnjem zapadu.
Smanjujući za polovinu vreme putovanja, vozovi na pruzi dugačkoj 1.800 kilometara, za manje od 12 sati povezuju Lanžu, glavni grad susedne pokrajine Gansu, sa Urumćijem, glavnim gradom Sinjanga.
Kineska televizija je uživo prenosila u petak kako kineski super-brzi voz kreće sa stanicue Lanžu sa 622 putnika i konobaricama u narodnim nošnjama nacionalnih manjina Sinjanga, ogromnog polupustinjskog regiona na zapadnim granicama Kine.
Izgrađena za pet godina to je prva takva pruga preko planine Ćilian, više od 5.500 metara nadmorske visine, duž starog dela Velikog zida.
U Autonomnom Regionu Sinjanga žive Ujguri koji govore turskim dijalektom i druge muslimanske etničke grupe, s kojima se kineske vlasti godinama sukobljavaju, uz stotine mrtvih samo od prošle godine.
Kineske državne vlasti imaju dugoročan plan integracije i ekonomskog razvoja Sinjanga, stvaranjem novog "Puta svile" ka zemljama Srednje Azije. Tako će se 2017. godine otvoriti još jedna super-brza pruga, od Pekinga do Lanžua koja će vreme putovanja smanjiti sa 41 na 16 sati.
Ovog meseca su otvorene i druge takve pruge, među kojima između Šangaja i Kantona, koja je putovanje skratila sa 16 na sedam časova.
Započeta 1999. godine, izgradnja kineske mreže super-brzih pruga dostigla je 11.000 kilometara 2013. godine što je najduža takva mreža u svetu, a trebalo bi da 2020. godine dostigne 16.000 kilometara.
Izgradnja je, međutim, bila poremećena mnogim korupcijskim skandalima, otkrivenim posle teške železničke nesreće jula 2011. godine kada je poginulo 40 ljudi.