Nemačka: Putarina od 2016. godine
Posle višemesečnog natezanja, prepiranja i debata, nemačka vlada je juče konačno prelomila i odobrila uvođenje putarina.
Korektura je bilo do poslednjeg trenutka, kao i zamerki iz Brisela da putarine nisu u skladu s evropskim propisima, o čemu su "Vesti" redovno izveštavale, ali je ministar saobraćaja Aleksandar Dobrint juče konačno objasnio šta sadrže dva nacrta zakona koja su po njemu pravična i konačna.
Putarina će se odnositi ne samo na putnička vozila sa stranim, nego i s nemačkim registracijama, s tim što bi se domaćim vozačima taj izdatak kompenzovao manjim porezom za automobile. Zbog toga je bio potreban i drugi zakon koji je donelo Ministarstvo finansija kako bi se regulisalo ovo obeštećenje za vozila a nemačkim tablicama.
Za domaće vozače se putarina odnosi na oko 13.000 kilometara autoputeva i 39.000 kilometara mreže saveznih drumova, dok će stranci plaćati vinjete samo za autoputeve.
Takođe, Nemci će za sva registrovane automobile morati da plaćaju godišnju putarinu koja će im se automatski skidati s konta. Računaće se po karakteristikama vozila i iznosi najviše 130 evra. Za razliku od toga, stranci će vinjete moći da kupe na benzinskim pumpama i one važe nezavisno od klase vozila: za 10 dana vinjeta košta 10 evra, za dva meseca 22 evra. Pored toga, strani vozači mogu da naruče godišnju vinjetu preko interneta.
Putarina bi trebalo da počne da važi od 1. januara 2016. godine, kako je najavio ministar Aleksandar Dobrint, ali pod pretpostavkom da donošenje zakona ide glatko i da Komisija EU ne interveniše naknadno. Na ovaj način će se godišnje prikupiti oko 500 miliona evra.
Bavarci progurali odluku
Do sada je Nemačka imala samo putarinu za kamione, ali ne i za putnička vozila, što je bila jedna od najosetljivijih tema za Nemce. Međutim, upornošću bavarskih demohrišćana, koji su kao predizborno obećanje imali uvođenje putarina (doduše, u početku samo za strance), ova sporna stavka je konačno postala realnost.