Obećana zemlja nije za sirotinju
Brda oko Rija de Žaneira prvi su naselili bivši robovi koji nisu imali ni imovinu ni posao. A prvu pravu favelu sagradili su bivši vojnici, oko 20.000 vratilo se iz rata i pošto nisu imali gde da žive, podigli su straćare a naselje nazvali Brdo Favela, po vrsti drveta koje raste po brdima.
Većina favela izgrađena je sedamdesetih godina prošlog veka kada se sirotinja sa sela slila u brazilske gradove. Pošto Brazil godinama nije imao nikakav plan za sirotinju, ona je bila prepuštena sebi i svojoj snalažljivosti.
Prema podacima iz 2011. godine, čak 11,5 miliona Brazilaca ili šest posto stanovništva živi u favelama kojih samo u Rio de Žaneiru ima 700. U njima caruju kriminal i ulični zakoni, droga i oružje, a ljudi žive u kolibama, sklepanim od lima, dasaka i blata. Kiša je najveći neprijatelj ovih divljih naselja, jer se svi nađu u blatu do kolena, a otvorena kanalizacija se uliva u kolibe.
Rio de Žaneiro sprema se da bude domaćin Olimpijskih igara 2016. a cene stanarina dostigle su njujorške.
Spas u fudbaluMnogi smatraju da Brazilci imaju najbolje fudbalere sveta, jer je to jedini način da pobegnu od siromaštva. Pele, Rivaldo, Ronaldo i Ronaldinjo odrasli su u krovinjarama favela. Milioni dece nikad ne uspeju. |
Grad, koji ima 12 miliona stanovnika, počeo je da rešava probleme beskućnika gradeći naselja sa socijalnim stanovima. Jedno od njih nosi naziv Obećana zemlja i čim je završeno, nekoliko stotina porodica iz susedne favele rešilo je da ostvari državno obećanje.
Oni su polovinom novembra uprtili dušeke, ormare, šporete i uselili se u "obećanu zemlju", ali ne zadugo. Nekoliko stotina policajaca iselilo je bespravne stanare, jer moraju prvo da prođu zvaničnu proceduru programa za socijalne stanove.
Taina Fereira je sa troje dece plačući napustila stan gde je prvi put u životu imala kuhinju i kupatilo i gde ne mora decu da brani od pacova:
- Sada se vraćamo u favelu da opet živimo kao životinje.
Milioneri i nepismeniBrazil je peta najrazvijenija ekonomija sveta i jedna od najbogatijih zemalja, gde su socijalne razlike ogromne. Čak 50 Brazilaca ima imovinu vrednu više od milijardu dolara, milionera 53.000. Glavni problem da se izađe iz siromaštva u Brazilu je i obrazovanje jer škola nije obavezna, pa se procenjuje da je čak oko 70 odsto stanovništva Brazila nepismeno ili polupismeno. |