"Jesam odgovoran, ali ne dajem ostavku!"
Žan-Klod Junker, predsednik Evropske komisije, iznenadio je novinare u Briselu nenajavljeno se pojavivši na redovnoj konferenciji za štampu da bi demantovao glasine o mogućoj ostavci zbog međunarodne poreske afere nazvane Luksliks.
Ovo je prvo pojavljivanje Junkera u javnosti od kada je prošle nedelje otkriveno da je u Luksemburgu, za vreme Junkerovog premijerskog mandata, cvetala industrija utaje poreza i da je Luksemburg imao sklopljene ugovore sa 340 najvećih svetskih multinacionalnih kompanija, banaka i osiguravajućih društava, koje su tako izbegavale da plaćaju porez u državma u kojima su sticale profit.
Tajna uspona male zemljeIndustrija utaje poreza objašnjava, između ostalog, kako je državica Luksemburg, bez sirovina i značajne "realne" privrede, postala bogata kao što je to naftni gigant Katar na primer. |
Uprkos svemu što je obelodanjeno, Junker je rekao da u njegovom slučaju ne postoji "sukob interesa" i ponovio da je odlučan da se sada kao predsednik Evropske komisije bori protiv utaje poreza.
- Nije postojao nikakav luksemburški model - rekao je Junker na opasku novinara da je on bio jedan od arhitekata "luksemburškog modela".
Dodao je da se oseća politički odgovornim za ono što se dešavalo za vreme njegovog premijerskog mandata u Luksemburgu, ali da ne namerava da podnese ostavku na mesto predsednika Evropske komisije. - Ja sada nisam predsednik vlade Luksemburga - ponavljao je delujući samouvereno uprkos teškom položaju u kome se našao.
Jedan francuski novinar tražio je objašnjenje jedne protivrečnosti: u vreme kad je bio predsednik vlade, Luksemburg je pružao utočište najvećim svetskim kompanijama kako ne bi uplaćivale porez u kase matičnih država, a u isto vreme Junker se u EU zalagao za surovu politiku stezanja kaiša zbog budžetskih deficita članica EU. Junker je i na ovo imao odgovor: rekao je da sada govori kao predsednik Evropske komisije, a ne vlade Luksemburga.
- Rekao sam da će se Komisija boriti protiv utaje poreza i želim da se zna da to nisu prazne reči nego da su to stvarne namere Komisije - rekao je Junker i spomenuo ideju da se uspostavi automatska razmena o fiskalnim podacima među zemljama članicama Unije.
Na novinarsko pitanje da li misli da bi uopšte bio izabran na mesto predsednika Evropske komisije da je afera o industriji utaje poreza pre toga bila objavljena, Junker je odgovorio kratko: "Da."