Duhovi prošlosti i čudovista današnjice
Brazilski glasači u nedelju biraju novog predsednika države, i sudeći po kampanjama dvoje takmaca u drugom krugu, opredeljuju se između onog štoa ih manje plaši: upozorenja sadašnje predsednice na "duhove prošlosti" i upozorenja njenog izazivača na "čudovišta sadašnjice".
Najnovije ankete daju levo orijentisanoj predsednici Dilmi Rusef blagu prednost u drugom krugu izbora nad Esijem Nivesom predstavnikom desnog centra, čija je predsednička kampanja bila najžešća i najdramatičnija otkako se Brazil 1985. godine vratio demokratiji.
Prema poslednjim istraživanjima, Rusefova vodi ispred Nevesa sa 53 prema 47 odsto odnosno 54 prema 46 odsto, u zavisnosti od onog ko je sproveo anketu.
Karlos Pereira politički analitičar vrlo ugledne Fondacije Gertuljo Vargas, kaže da je "zemlja podeljena nadvoje, pri čemu jedna polovina smatra da su najvažnija pitanja socijalna inkluzija i socijalna zaštita, dok druga veruje da je makroekonomska stabilnost važnija od toga".
Prema njegovim rečima, na sutrašnjim izborima će pobediti kandidat koji bude ubedio glasače da je najbolje pripreljen da kombinuje ova dva uverenja i učini ih komplementarnim.
Neočekivana izborna drama
Izborna trka je postala dramatična pošto je u avgustu u avionskoj nesreći poginuo glavni kandidat opozicije, Eduardo Kampos. Njegov izborni saoborac, renomirana aktivistkinja za zaštitu životne sredine Marina Silva uletela je na njegovo mesto i gotovo trenutno se našla u dvocifrenoj prednosti nad Rusefovom i Nivesom.
Silva je u početku profitirala na golemom nezadovoljstvu naroda zbog jadnog stanja javnih službi - što je bio i razlog velikih antivladinih demonstracija prošle godine - ali njena kampanja nije našla nikakvo drugo uporište, pa su joj se potencijalni glasači rasuli posle samo nekoliko sedmica.
To je otvorilo prostor Nivesu za iznenađujuće dobar izborni rezultat u prvom krugu glasanja, 5. oktobra - dovoljno dobar da Dilmu Rusef prinudi na drugi krug glasanja, pošto nije imala apsolutnu većinu glasova.
Njihove kampanje dostigle su grozničav vrhunac pre tri sedmice u kojem se političke stranke Rusefove i Nivesa nisu suzdržavale u razmenama optužbi i niskim udarcima.
Radnička partija, koju predvodi Dilma Rusef, na vlasti je 12 godina, dok je Nivesova Socijal demokratska partija držala predsedničku funkciju od 1995. do 2003. godine.
Rusefova je napadala svog rivala - reklamnim porukama Brazilcima da se prisete "duhova prošlosti" iz vremena Nivesove vladavine, kada je većina zemlje grcala u siromaštvu i nezaposlenost bila ogromna, a potrošači stradali od hiperinflacije.
Nives je, pak, pozvao glasače da pripaze na "čudovišta sadašnjice" uključujući ekonomsku recesiju, inflaciju koja je probila projekciju od 6,5 odsto i tvrdnje da je Radnička partija umešana u nezakonite i vrlo unosne šeme sa državnom naftnom kompanijom Petrobras.