Zimsko primirje zbog gasa
Ovonedeljni samit EU-Azija (ASEM) koji je u Milanu okupio 50 šefova vlada iz država sa dva kontinenta, protekao je u senci sastanka ruskog predsednika Putina sa evropskim liderima i ukrajinskim predsednikom Porošenkom koji su se završili nagoveštajem kompromisa oko nastavka snabdevanja ruskim gasom.
- Dogovorili smo se da delegacije ruskih i ukrajinskih eksperata posle ovog susreta u Milanu nastave rad kako bi se pripremio naredni sastanak EU u utorak u Briselu posvećen energiji gde će, nadam se, biti postignut dogovor - rekao je predsednik Evropskog saveta Herman van Rompaj po završetku samita.
Nagovešteno rešenje trebalo bi da bude u skladu sa trostranim ugovorom EU-Rusija-Ukrajina, koji je najavila Evropska komisija. Tim sporazumom Rusija se angažuje da isporuči Ukrajini pet milijardi kubnih metara gasa u zamenu za isplatu ukrajinskog duga u visini od tri milijarde evra. Za EU, koja preko Ukrajine uvozi polovinu ruskog gasa, ovo bi bilo povoljno rešenje koje po mnogima predstavlja zimsko primirje i rešava probleme do proleća.
Ruske mušterije do 2030.Analize pokazuju da je Evropa prisiljena da se oslanja na ruski gas bar do 2030. godine. Strategija snabdevanja energijom iz više izvora, koju je EU usvojila tek nedavno, plan je za duži vremenski rok koji ne rešava tekuće energetske teškoće. |
Izveštavajući o ASEM-u, svi evropski mediji podsećali su da je Putin došao u Milano iz Beograda kasno uveče gde je ponovio svoju pretnju da bi mogao da zavrne gasne slavine ukoliko se spor oko Ukrajine nastavi. U zapadnim medijima bio je uočljiv mnogo pomirljiviji ton prema ruskom predsedniku kojeg su agencije opisale kao vedrog i nasmešenog po dolasku iz Beograda u Milano, što je daleko od čestih poređenja Putina sa Hitlerom proteklih nekoliko meseci.
U Milanu su se susreli Putin i Porošenko, a njihovom razgovoru prethodio je dva i po sata dug susret oči u oči ruskog predsednika sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel. Između Merkelove i Putina "došle su do izražaja duboke razlike" oko toga ko krši sporazum o prekidu vatre iz Minska, preneo je ruski portparol.
Bez obzira na to Brisel i Moskva prisiljeni su na postizanje sporazuma jer EU ne može sebi da dozvoli da dočeka zimu bez redovnog snabdevanja gasom. To bi za sve evropske lidere značilo ozbiljne političke probleme i neizvesnost oko podrške glasača kako njihovim vladama tako i Evropskoj uniji.
Moskva je suočena sa rekordnim padom rublje i u interesu joj je postizanje zimskog primirja i sporazuma jer za uspostavljanje energetskog savezništva sa Kinom treba vremena.
Izbeglica 600.000Rusija i Ukrajina obnarodovali su broj izbeglica iz ratom zahvaćenih područja na Donbasu. Unutrašnjih izbeglica u Ukrajini je oko 409.000, dokle je u Rusiji zaštitu potražilo oko 223.000. Moskva je status izbeglice odobrila za 194.000. |