Merkelova koči lokomotivu
Oko pedesetak mlađih nemačkih političara iz redova Demohrišćanske partije (CDU) je nezadovoljno tempom kojim ide njihova šefica i kancelarka Angela Merkel i zahtevaju da se konačno krene sa reformama dok Nemačkoj još dobro ide.
"Moramo da se potrudimo ako hoćemo da ostanemo privredna lokomotiva u Evropi", rekao je inicijator grupe CDU 2017, poslanik Jens Špan.
Ove nedelje su se ovi mladi političari okupili u Berlinu, da bi sa profesorom ekonomije Justusom Hokepom diskutovali o privrednom kursu Unije za izbore 2017. godine. Oni su pozvali kancelarku da odustane od mera štednje i da započne Agendu 2020, koja bi doprinela da "kolač postane još veći, a ne samo kako da se on najbolje preraspodeli".
Sankcije su kriveNeki eksperti smatraju da je na nemačko posustajanje uticalo i zaoštravanje odnosa između Rusije i EU, odnosno uvođenje međusobnih sankcija povodom situacije u Ukrajini koje pogađaju i jedne i druge. Ako se ima u vidu da posledice u privredi postanu vidljive tek posle izvesnog vremena od donošenja određenih mera, strahuje se da će privredne sankcije tek pokazati svoje negativne efekte na Nemačku. |
Pored ostalih mera, ove reforme predviđaju i sistem bodovanja pri doseljavanju stranaca, konsenkventno konsolidovanje budžeta i investicije u infrastrukturu, umesto novih socijalnih davanja.
Umnožavaju se loše prognoze za Nemačku, kojoj će, kako piše britanski "Gardijan" biti potrebno čudo da bi izbegla pad u recesiju 2015. godine jer je njen izvoz pao za mesec dana na najniži stepen u poslednjih pet godina (5,8 odsto), a industrijske porudžbine, kao i proizvodnja u istom mesecu, pali na najniži stepen još od krize 2009. godine.
Međunarodni monetarni fond (MMF) je prošle nedelje umanjio procenu rasta nemačke privrede za 2014. godinu sa 1,9 na 1,4 odsto, a slično je reagovala i grupa vodećih nemačkih ekonomskih instituta. Po njihovim predviđanjima, rast bruto društvenog proizvoda bi se smanjio sa 1,9 na 1,3 odsto, a u narednoj godini sa dva na čak 1,2 odsto.
Iako je to još uvek bolje od situacije u mnogim evropskim državama, analitičari smatraju da ovi podaci upozoravaju da je snažna nemačka privreda počela da se tetura.