Putin vodi zemlju u ponor
Čelnik Zberbanke i ministar ekonomije upozoravaju na mogući slom Rusije usled sankcija i loše ekonomske politike
Šef ruske Zberbanke šokirao je rusku javnost i Kremlj nastupom na poslovnom forumu u Moskvi "Rusija poziva" direktno optužujući Kremlj da vodi ekonomsku politiku koja preti da zemlju odvede u ambis.
Forum se održava u trenutku kada ruska rublja stromoglavo pada i uz argentinski pezos i ukrajinsku grivnu valuta je koja najbrže na svetu gubi vrednost. Rusija ima i inflaciju od osam odsto, dvostruko veću od referentne kamatne stope centralne banke, te rast koji će biti iduće godine između 0,1 i 0,5 odsto, a koliko pre pola godine je MMF predviđao troprocentni rast. Povrh svega, Rusija gubi i prihode od nafte jer je cena crnog zlata na berzama u padu posle odluke SAD da krene u hiperproizvodnju, ali i otkrivanja novih nalazišta.
Gulag ne motivišeHerman Gref je slikovito opisao i kako vidi Putinovu ekonomsku politiku: |
Da stvar bude gora, predsednik Putin je ponovio da zemlja neće traćiti 400 milijardi dolara na stabilizaciju rublje koja će od 1. januara imati kurs koji se slobodno formira. Stručnjaci ukazuju da se Rusija na ovaj korak odlučila u najgorem mogućem trenutku.
Čitav "ovaj miks je eksplozivan i zemlja bi mogla da doživi sudbinu Sovjetskog Saveza" upozorio je Gref u nezabeleženom nastupu kritike na račun predsednika Vladimira Putina i njegovih ekonomskih savetnika.
Podsetimo, sankcije Zapada prema Rusiji su počele da ujedaju ekonomiju najveće zemlje sveta, ali je spirala propadanja zapravo počela tek kada je Rusija uvela kontrasankcije na uvoz zapadne robe.
- Polovina naše ekonomije je monopolizovana. Izvinite molim vas, vi možete da uvedete sankcije na uvoz, ali naša zemlja uvozi gotovo sve! - upozorio je Gref.
Ledenog lica na forumu je podršku Grefu dao i ruski ministar privrede Aleksej Uljakajev koji je upozorio da je kombinacija inflacije i doliva kapitala eksplozivna, te može odvesti zemlju u ponor. Ministar privrede je potvrdio da se iz Rusije ove godine odlilo oko 100 milijardi dolara, da novih investicija nema, što zbog sankcija, što zbog oklevanja bilo koga da investira u nestabilno društvo.
Ne pamti se da je neko u Moskvi sa tako visokih pozicija ikada uspeo da se suprotstavi Vladimiru Putinu. Analitičari smatraju da činjenica da su zvaničnici vodeće ruske banke i ministar tako nastupili samo ukazuju da su se slične rasprave već vodile interno, te da nisu pomerile Putina, pa su sada ekonomisti odlučili da izađu i upozore javnost. Međutim, poznato je da se Putin nije okružio naročitim ekonomistima, već više "bezbednjacima", uglavnom prijateljima iz KGB, te ta frakcija vlasti i nosi naziv "siloviki".
Putin: Ostajemo tržišna ekonomijaPredsednik Putin je odmah posle istupa Grefa i Uljakajeva izašao u javnost s rečima da Rusija ostaje "privržena tržišnoj ekonomiji", te da nikakvih preispitivanja privatizacija neće biti. Time je prvi čovek Kremlja poslao poruku zapadnim partnerima da ne strahuju za svoje investicije u Rusiji, što je bila jedna od opcija Moskve u trgovinskom ratu s EU i SAD. |