Kirgistan: Na sahrani žrtava 10.000 ljudi
Oko 10.000 ljudi prisustvovalo je zajedničkoj sahrani žrtava nereda do kojih je došlo u sredu u glavnom gradu Kirgistana Biškeku.
Istovremeno, predstavnik OEBS-a je saopštio da su zvaničnici samoproglašene prelazne vlade razgovarali sa svrgnutim predsednikom Kurmanbekom Bakijevom o tome kako da se reši nastala politička kriza.
Sahrane su obavljene nedaleko od grada, a 81 osoba je, prema saopštenju predstavnika Ministarstva zdravlja, izgubilo život u sukobima demonstranata i snaga bezbednosti lojalnih svrgnutom predsedniku Bakijevu, dok se broj ranjenih u nemirima procenjuje na 1.600.
Izaslanik OEBS-a u Kirgistanu Žanibek Karibžanov izjavio je danas agenciji Rojters da je bilo pregovora prelazne vlade i svrgnutog predsednika o načinu da se reši nastala politička kriza posle demonstracija i nereda.
Karibžanov je rekao novinarima da je prelazna vlada spremna da pregovara i da je "prvi pokušaj u tom pravcu" napravljen u noći između petka i subote.
"Ne mogu još da kažem bilo šta o rezultatima razgovora, ali najvažanje je da je taj proces počeo", rekao je Karibžanov i dodao da se lično sastao sa predstavnicima prelazne vlade, ali ne i sa Bakijevom.
Zemljom od četvrtka upravlja prelazna opoziciona vlada, dok je predsednik Bakijev napustio istog dana Biškek i poručio, najverovatnije sa juga zemlje, da strahuje za svoju bezbednost, ali da ne želi da veruje da je u ovu situaciju svoje prste umešala i Rusija.
SAD su obustavile letove svojih vojnika iz vazduhoplovne baze u Kirgstanu u Avganistan. Reč je o bazi otvorenoj posle američke intervencije u Avganistanu 2001. godine i od tada je korišćena za prevoz vojnog osoblja i opreme za Avganistan. I Rusija ima svoju vojnu bazu u ovoj bivšoj sovjetskoj republici.
Bakijev odbija da prizna poraz i tvrdi da je i dalje šef države. Predsednik prelazne vlade Otunbajeva, nekadašnji šef kirgiske diplomatije, najavila je da će predsednički izbori biti održani u roku od šest meseci.