''Rusi su spasili svet od Hitlera''
Kultni američki filmski režiser Oliver Stoun smatra da je Rusija prirodni saveznik SAD i da je tragedija što Amerika nanosi štetu i Rusiji i sebi.
Stoun smatra da je Vladimir Putin "vratio rusku državu iz ruku bandita", koji su je uzeli pod svoje tokom devedesetih godina, posle pada Sovetskog saveza.
"To je Rusima vratilo osećaj pouzdanja, harmoničnosti i ponosa. U 90-im godinama ekonomija Rusije pala je na nivo Holandije, a to je jako malo za tako veliku državu. U tom smislu, oduševljen sam Putinom kao jakim čovekom" - naveo je on u intervjuu za ruski "Vesnik".
Stoun kaže da mu se posle raspada Sovjetskog Saveza ponovno pojavila nada da će doći promena, ali da je predsednik Džordž Buš mlađi "izopačio sve ono u šta je verovao u detinjstvu i mladosti". Američku režiser ističe da je mnogo Rusa poginulo u Ukrajini tokom Drugog svetskog rata boreći se protiv nacista, ali i protiv onih Ukrajinaca koji su pomagali Nemcima.
"Amerikanci ne znaju i ne shvataju da je Rusija spasila svet od Hitlera, da su Rusi uništili njegovu vojsku. Mislim da je to što su Rusi uništili veći deo nemačke tehnike spasilo u najmanju ruku milion američkih života", naglasio je Stoun.
Pročitajte još:* 90 odsto Nemaca podržava Putina * Ugledni Amerikanac koji brani i razume Putina. I to postoji! |
Da je SSSR posle uništenja Nemaca kod Kurska i Staljingrada samo prisilio protivnika na povlačenje, dakle, da nije krenuo dalje, navodi Stoun, prepustio bi saveznicima da završe rat.
"Toga su se bojali i Čerčil i Ruzvelt. To bi promenilo svu prirodu oholosti SAD koje su se posle Drugog svetskog rata našle u pobedničkoj i moćnoj poziciji. Moramo zahvaliti Rusima, biti njihovi saveznici i verovati im", poručuje Stoun.
On smatra da američki predsednik Trumana i elite, u obliku biznismena sa Vol Strita, nisu pokazala ni mrvicu zahvalnosti Rusima.
"Američki bogataši i bankari uvek su mrzeli Rusiju i komunizam. Truman je, istupajući u senatu 1942. godine rekao: 'Neka se samo sovjetska i nemačka vojska međusobno ubijaju, to nam ide na ruku' ", podseća Stoun.
On ukazuje da mnogi u Americi nemaju zapravo pravu predstavu o Rusiji i "do danas misle da tamo postoji samo Sibir, kao i da po ulicama hodaju medvedi". Stoun pozdravlja činjenicu da je Rusija dala azil Snoudenu i ukazuje da on više nije imao gde da ide.
"Ranije se azil mogao naći u Brazilu, Francuskoj, Švajcarskoj ili Švedskoj. Sad se to više nije slučaj. Svugde je američki uticaj", pojašnjava on.
Oliver Stoun, autor "Voda", "Džej-Ef-Keja" (Ubistva Kenedija), "Niksona" i mnogih drugih kultnih filmova, upravo predstavlja svoj novi dokumentrani film "Neispričana istorija SAD".