Poginuo poljski lider Leh Kačinjski
Poljski predsednik Leh Kačinjski poginuo je danas u avionskoj nesreći blizu Smolenska, grada na zapadu Rusije, a niko od 96 putnika i članova posade nije preživeo. Njegovo telo ponađeno je u subotu kasno posle podne na mestu nesreće, kao i tela svih 96 putnika.
Telo predsednika Poljske Leha Kačinjskog pronađeno je na mestu udesa aviona u blizini grada Smoljensk, javila je agencija RIA Novosti.
Putin i Tusk položili cveće na mesto avionske nesrećePoljski premijer Donald Tusk, koji je stigao u Smolensk kasno večeras, položio je cveće sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Putinom na mesto udesa aviona "tu-154" u kome su poginuli poljski predsednik Leh Kačinjski i još 96 ljudi.
Pošto su odali poštu poginulima, dvojica premijera su razgovarala u štabu za vanredne situacije na stotinak metara od mesta udesa. Tusk je obavešten o toku istrage i postupcima identifikacije.
U štabu su bili, pored dvojice premijera, ruski ministar za vanredne situacija Sergej Šojgu i vicepremijer Sergej Ivanov, javlja Itar-Taš.
Brat blizanac poginulog poljskog predsednika Jaroslav Kačinjski je takođe stigao u Smolensk. Kao i premijer Tusk, on je odlučio da avionom dođe do aerodroma Vitebsk u Belorusiji, a zatim kolima do Smolenska i mesta nesreće. |
Pozivajući se na neimenovanog zvaničnika bezbednosti, agencija navodi da se nastavlja rad na identifikaciji ostalih tela."Identifikacija mnogih poginulih zahtevaće dodatnu ekspertizu, uključujući analizu DNK", rekao je taj zvaničnik.
Posada ignorisala instrukcije
Visoki zvaničnik ruskih aviosnaga Aleksandar Aljušin izjavio je danas da je posada aviona koji se srušio kod Smoljenska uporno ignorisala instrukcije ruskih kontrolora leta. "Na udaljenosti od 1,5 kilometara grupa kontrolora leta zapazila je ubrzano padanje aviona ispod putanje sletanja", rekao je potpukovnik Aljušin ruskim novinskim agencijama. Šef kontrole leta naredio je posadi da se vrati u horizontalni let, a kada posada nije postupila po instrukcijama naloženo joj je nekoliko puta da sleti na neki drugi aerodrom."Avion je međutim nastavio da pada, što je završilo tragično", rekao je on. |
Rusko Ministarstvo za vanredne situacije je saopštilo da su pronađena tela svih putnika koji su poginuli u avionskoj nesreći u zapadnoj Rusiji.
Ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu obavestio je ruskog premijera Vladimira Putina, koji je na čelu istražne komisije ove tragedije, da su tela žrtava prebačena u Moskvu, prenosi RIA Novosti.
Rusko Ministarstvo za vanredne situacije navelo je da je u udesu aviona "tupoljev Tu-154", koji je iz Varšave leteo za Smolensk, život izgubilo svih 96 putnika.
Avion se srušio oko osam sati ujutro po srednjoevropskom vremenu na kilometar i po od aerodroma kod Smolenska. Ruski mediji navode da je uzrok pada aviona gusta magla, što je agenciji Interfaks potvrdilo Odeljenje za informisanje ruskog Ministarstva spoljnih poslova. Prema prvobitnoj verziji, avion se srušio pošto je zakačio vrhove drveća.
Interfaks javlja, pozivajući se na vlasti iz smolenske oblasti, da je aerodom Sjeverni na koji je trebalo da sleti avion, bio zatvoren zbog magle i da je pilotu predlagano da
Ruska vazduhoplovna kompanija "Aeroflot" nedavno je povukla "tupoljeve 154" iz upotrebe posle 66 udesa tih aviona, od kojih se šest dogodilo u proteklih pet godina. |
sleti u Minsk ili Moskvu, ali da je on odlučio da
avion prizemlji u Smolensku.
RIA novosti, međutim, navode da je avion pao zbog greške posade, pozivajući se na izvore iz ruskih bezbednosnih struktura. "Pretpostavlja se da je do havarije došlo zbog greške posade za vreme manevra sletanja", kazao je izvor.
Prema nekim podacima, avion se srušio prilikom četvrtog pokušaja da sleti i razbio se u komade. ''Russia today'' navodi da se letelica srušila nekih 300-400 metara od piste aerodroma Sjeverni.
Predsednički avioni bili u lošem stanju
Među avionima koje, za svoje potrebe, koriste vlasti u Poljskoj, većim delom se nalaze stare letelice sovjetske proizvodnje, koje se nalaze u lošem tehničkom stanju, navode poljski mediji.
Prošle godine, oba predsednička aviona ovog tipa, imala su kvarove, tako da je Kačinjski bio prinuđen da koristi obične putničke letove, kako bi otišao za Njujork. Jedan od aviona, bio je poslat na dugotrajnu opravku u Rusiju, ali se ponovo pokvario odmah nakon povratka u Varšavu, dok je druga letelica bila kod mehaničara sve do novembra prošle godine.
|
U Poljskoj je proglašena sedmodnevna nacionalna žalost zbog pogibije predsednika Kačinjskog, njegove supruge i članova državnog vrha, a knjiga žalosti biće otvorana u Ambasadi Poljske u Beogradu do 16. aprila, saopštila je ta ambasada.
Veliki protivnik nezavisnosti Kosmeta
Predsednik Poljske Leh Kačinjski, koji je poginuo u avionskoj nesreći na zapadu Rusije, srpskoj javnosti poznat je kao jedan od doslednih protivnika nezavisnosti Kosova i Metohije. Zbog toga je veoma oštro kritikovao poljsku vladu koja je imala suprotan stav.
Kačinjski je i inače bio poznat po osobenom nastupu i britkom jeziku, zbog čega je izazivao pažnju javnosti, i van granica svoje zemlje, a u Poljskoj je ne retko bio inspiracija satiričnim komentarima.
Kačinjski je politikom počeo da se bavi kao student prava na Univerzitetu u Varšavi, krajem šezdesetih godina, kao otvoreni protivnik komunističkog režima i aktivista Komiteta za odbranu prava radnika i Nezavisnog sindikata.
Godine 1980. pridružuje se sindikatu Solidarnost koji je predvodio Leh Valensa. Deceniju kasnije, nakon pada komunističkog režima i Valensinog stupanja na vlast, postaje član parlamenta. Valensa i Kačinjski okončali su saradnju 1992. zbog suprotnih stavova o pojedinim pitanjima.
U vladi premijera Jiržija Buseka obavljao je dužnosti ministra pravde. Godine 2001. zajedno s bratom blizancem Jaroslavom osniva konzervativnu stranku Pravo i pravda i na njenom kormilu ostaje do 2003. Za gradonačelnika Varšave izabran je 2002.
Kruna njegove političke karijere bio je trijumf na izborima 2005. i izbor za šefa države. Neki analitičari su to doživeli kao nepotizam, budući da je njegov brat Jaroslav postao premijer i predvodio vladu sve do poraza na izborima 2007.
Leh Kačinjski rođen je 18. juna 1949. Njegov otac Rejmund bio je inženjer, a majka Jadviga filolog. Od brata blizanca razlikovao ga je jedino mladež na levom obrazu. Braća Kačinjski su 1962. glumila u filmu "Dvojac koji je ukrao mesec".
Supruga Kačinskog Marija poginula je zajedno sa njim. Iza njih je ostala ćerka Marta. |
Predsednički avion "tupoljev Tu-154" bio je star najmanje 20 godina. Poljske vlasti su razmatrale mogućnost zamene starih aviona, ali su odustale zbog manjka novca. Letelica je bila kompletno remontovana krajem prošle godine u Rusiji i bio je u savršenom stanju.
Iz Moskve se na mesto nesreće uputio ruski ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu, a predsednik Dmitrij Medvedev je imenovao komisiju vlade, s premijerom Vladimirom Putinom na čelu, da istraži okolnosti udesa.
Osim Kačinjskog u avionu je bila i njegova supriga Marija Kačinjski, prenose ruske agencije, pozivajući se na poljske medije.
U letelici su bili i poslednji predsednik Poljske Rišrad Kačorovski, šef Instituta nacionalnog sećanja Januš Kurtika, potpredsednik poljskoj Sejma (skupštine) Ježi Šmajdinski, šef kabineta predsednika Poljske Vladislav Stasjak.
Pronađene dve crne kutije
Ruski ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu izjavio je danas u Smolensku da putanja kojom je leteo avion, u kojem su se nalazili poljski predsednik Leh Kačinjski i drugi zvaničnici, odstupala od predviđene po visini i drugim parametrima.
|
Među putnicima aviona bili su i zamenik ministra inostranih poslova Andžej Kremer, načelnik Generalštaba poljske vojske František Gongor, predsednik Narodne banke Poljske Slavomir Skšipek, poslanici Pšemislav Gosevski, Zbignjev Vaserman, Jolanta Šimanek-Dereš i Izabela Jaruga-Novacka.
U avionu su se nalazili i šef Biroa za nacionalnu bezbednost Poljske Aleksandar Ščiglo, ministri u kabinetu predsednika Pavel Vipih i Mariuš Handzlik, generalni sekretar poljskog Saveta za očuvanje sećanja na borbu i stradanje Andžej Pševoznik.
Kačinjski je bio na čelu delegacije koja je trebalo da poseti Smolensk da bi prisustvovala obeležavanju 70. godišnjice masakra u Katinskoj šumi, kada su sovjetske snage ubile više hiljada Poljaka.