Naučnici strepe: Šta ako ebola počne da se prenosi vazduhom?
Najveća strahovanja naučnika jesu da bi virus ebole mogao da sasvim mutira i da se, umesto putem telesne tekućine, počne prenositi vazduhom, kao gripa, što bi imalo katastrofane posledice.
Mutacija može da poveća opasnost od infekcije virusom. To može dovesti do ranog izbijanja bolesti kod inficirane osobe ili do toga da se bolest drugačije razvija, tako da kod obolelih češće dolazi do upale mozga.
Međunarodni istraživački tim analizirao je genetski materijal 99 uzoraka virusa ebole.
Uzorci potiču od 78 pacijenata iz Siera Leonea kod kojih su lekari od kraja maja do sredine juna utvrdili da su zaraženi ebolom.
Stručnjaci su nakon pregleda otkrili više od 300 genetskih promena?!
Od ebole umrlo više od 2.400 ljudiViše od 2.400 ljudi umrlo je u zapadnoj Africi od početka izbijanja epidemije ebole, izjavila je u petak u Ženevi generalna direktorka Svetske zdravstvene organizacije (SZO) Margaret Čen. Prema njenim rečima, kapacitet zdravstvenih vlasti u zemljama pogođenim ebolom nisu omogućile suzbijanje širenja zaraze. "Epidemija ebole koja hara u nekim zemljama zapadne Afrike je najveća, najsloženija i najozbiljnija epidemija te bolesti u poslednjih 40 godina kada je virus ebole otkriven", rekla je Margaret Čen. |
Samo za vreme epidemije, registrovano je 50 mutacija. Dakle, virus je na najboljem putu da se promeni - upozoravaju infektolozi. Nekoliko mutacija dovelo je do promene redosleda aminokiselina u proteinima koje prizvodi virus.
U stručnom časopisu "Nauka" piše da se takve promene odnose i na nasledni materijal, koji je važan za dijagnostifikovanje ebole. Ukoliko tu dođe do daljeg mutiranja virusa, to bi u budućnosti moglo otežati njegovo dijagnostifikovanje. Naučnici, ipak, navode da, čak i ako virus doživi veliki stepen mutacije, to ne znači odmah da će se dogoditi najgore.
Virus koji je poznat po svojoj brzoj mutaciji jeste virus gripe. Naučnici svake godine moraju pronalaziti nove vakcine protiv gripe. Nakon godinu dana virus toliko ojača da prošlogodišnja vakcina više nije delotvorna.
Na sreću, ebola je drugačija, procenjuju naučnici i pojašnjavaju da, u poređenju sa gripom, virus ebole mutira dosta sporije. Razlog je taj što je njegovo genetski materijal drugačiji.
Međutim, virus ebole još uvek se menja tako brzo da je otporan na lekove i vakcine na kojima stručnjaci upravo rade.
Lekari koji se bore sa virusom ebole u delovima Afrike koji su zahvaćeni ovom smrtonosmom zarazom upozoravaju na svakodnevne probleme koji usporavaju tretman zaraženih.