Vatikan jači od zakona
Vatikanu je trebalo više od 20 godina i tri zahteva da se raščini sveštenik osuđen za seksualno zlostavljanje dece, kazao je melburnski nadbiskup Denis Hart. On je ove nedelje davao iskaz pred Kraljevskom komisijom koja istražuje na koji način su institucije odgovarale na seksualno zlostavljanje najmlađih.
U slučaju sveštenika Majkla Glenona, koji je prvi put osuđen na zatvor 1987, navedeno je, prošla je 21 godina (sve do 1998.) dok mu nije skinuta mantija. Isti sveštenik je pet puta osuđivan za višestruka krivična dela. Umro je u zatvoru januara ove godine.
Nadbiskup Hart bio je glavni vikar melburnske biskupije do 2001, kada je na mestu nadbiskupa zamenio Džordža Pela. On je istrazi kazao da je pre 2001. bilo vrlo teško od Vatikana dobiti odobrenje da bi sveštenik bio raščinjen.
Simpatije prema pedofilimaKatolička crkva imala je previše simpatija prema sveštenicima-pedofilima, a patnje žrtava bile su umanjivane, kazao je nadbiskup tokom svedočenja. On je dodao da je crkva "apsolutno" imala problem sa sveštenicima i crkvenim osobljem koji su zlostavljali najmlađe. |
- Teškoća je bila u ozbiljnom praćenju procedure. Ako svaku tačku i svaku crticu nisam stavio onako kako su hteli, onda bi odluka bila u korist sveštenika koji je bio za nešto optužen.
Bila je neophodna i potvrda dva svedoka, kazao je Hart.
Sudija Piter Meklilen koji predsedava istrazi pitao je nadbiskupa:
- Vi onda ne znate kako bi tekao proces donošenja odluke. Je li to tačno?
Nadbiskup Hart je odgovorio:
- Jeste, časni sude.
Sudija Meklilen rekao je u istrazi da je nedavno pisao Vatikanu, tražeći razjašnjenje procesa donošenja odluka (o krivici sveštenika), ali je njegov zahtev odbijen.
U nastavku, nadbiskup je branio proces pod nazivom "Odgovor Melburna", koji je ustanovljen da bi se vodilo računa o optužbama za seksualno zlostavljanje. On je rekao da ima veliko poverenje u integritet tog sistema. Prema njegovim rečima, crkva je prošle nedelje imenovala baristera Donela Rajana da napravi reviziju postojećeg limita od 75.000 dolara davanog kao obeštećenje žrtvama. Ta revizija treba da oceni da li je limit primeren i treba li da takav ostane, kao i da li treba podvrći proveri ranije slučajeve.
Na pretresu je takođe rečeno da je crkva kao odštetu žrtvama dala skoro istu sumu koju je potrošila za administrativno vođenje čitavog sistema.
U međuvremenu, porodice zlostavljanih žrtava osudile su najavu revizije programa crkvene kompenzacije - ističući da su izgubili poverenje u crkvene revizije procesa.
Ovo potvrđuje Entoni Foster čije dve kćerke je sveštenik zlostavljao devedesetih godina. On ističe da im ne veruje i da je crkva trebalo ranije da preduzme više mera.
- Znamo koliko dugo je sve ovo trajalo. Nadbiskup Hart je trebalo da danas donese moralnu odluku i da na sve postojeće slučajeve ukine limit za odštetu. To bi donelo neko olakšanje žrtvama, a za ono što se čulo na Kraljevskoj komisiji i za šta Kraljevska komisija zna da je te žrtve trebalo daleko bolje tretirati nego što je zaista učinjeno.