UN: Možda bude masakra u Iraku
Ujedinjene nacije su pozvale na akciju da se spreči ono što su nazvale mogućim masakrom u severnom iračkom gradu Amerliju, prenosi u subotu britanski BBC.
Specijalni predstavnik UN Nikolaj Mladenov rekao je da je "ozbiljno uznemiren" izveštajima o uslovima u kojima stanovnici Amerlija žive.
Grad, koji je već dva meseca pod opsadom ekstremista iz grupe Islamska država, nema struju i pijaću vodu, a polako mu nestaju i zalihe hrane i medicinskih preparata.
Većinu njegovih stanovnika čine turkmenski šiiti, koje sunitska grupa Islamska država smatra nevernicima.
"Situacija ljudi u Amerliju je očajna i zahteva hitnu akciju kako bi bio sprečen mogući masakr građana. Pozivam iračku vladu da učini sve što može da razbije opsadu i osigura da građani dobiju humanitarnu pomoć koja im je preko potrebna ili da budu
dostojanstveno evakuisani", rekao je Mladenov u saopštenju.
Najuticajnija šiitska verska figura u Iraku, veliki ajatolah Ali el Sistani izrazio je zabrinutost zbog stanja u kojem se nalaze stanovnici Amerlija. Stanovnici su, kako navodi BBC, morali sami da organizuju otpor ekstremistima, niti je nikakva strana pomoć nije došla do grada od kako je počela njegova opsada.
Islamska država je u poslednjih nekoliko meseci osvojila velike delove Iraka i Sirije. SAD od 8. avgusta izvode vazdušne udare kao podršku iračkim i kurdskim trupama koje se bore protiv ekstremista.
Američki sekretar odbrane Čak Hejgel u četvrtak je Islamsku državu opisao kao opasnu pretnju SAD. General Martin Dempsi, šef Združenog generalštaba američke vojske, rekao je da je Islamska država "organizacija koja ima apokaliptičnu, stratešku viziju kraja sveta i koja će na kraju morati da bude pobeđena".
On je dodao da ekstremisti iz Islamske države ne mogu da budu pobeđeni bez napada na njihove baze u Siriji. Iračka vlada u kojoj dominiraju šiiti pokušava da obezbedi podršku sunitskih grupa u borbi protiv džihadista iz Islamske države.
Novoimenovani mandatar nove vlade Hajder el Abadi, umereni šiit, pokušava da oformi inkluzivniju vladu, posle međunarodnih kritika upućenih na račun odlazećeg premijera Nurija el Malikija, koga smatraju figurom razdora i čovekom koji je skrajnuo sunitku manjinu, što je i izazvalo njen revolt.
Zbog jačanja Islamske države u Iraku je raseljeno 1,2 miliona ljudi, od čega su većina hrišćani i Jazidi. Izbeglice su navele da su tvrdokorni islamisti tražili od hrišćana i Jazida da pređu u islam, preteći im smrću ako odbiju.