"Pohlepni mućkaroš" ojadio Argentinu
To što je sud u Njujorku stao na stranu jednog od 400 najbogatijih Amerikanaca i dosudio mu 1,3 milijarde dolara na ime dugova, počelo je još 2001. godine, u vreme prvog bankrota Argentine. Tada je Pol Singer (69), glavni menadžer tzv. hedž fonda NML Kapital, otkupio u bescenje - za svega 50 miliona dolara - obezvređene argentinske državne obveznice, da bi potom posle oporavka i rasta vrednosti tih papira, poveo višegodišnji spor protiv te zemlje, naravno na sudovima u SAD, piše ugledni nemački ekonomski list "Handelzblat".
Singer je za razliku od ostalih poverilaca odbacio predloge vlade u Buenos Ajresu, oko sporazumnog rešavanja problema dugova i uporno jurišao na enormnu zaradu, odnosno momentalnu isplatu glavnice duga i enormnih kamata. Na njegovoj strani je bio Savezni sud u Njujorku koji mu je pre dve godine dosudio 1,3 milijarde dolara, da bi sredinom juna ove godine Vrhovni sud SAD odbio i poslednju žalbu Argentine. Rok za isplatu istekao je u ponoć, u noći između 31. jula i 1. avgusta.
Argentinci su priznali bankrot, a njihova predsednica Kristina Fernandez de Kirhner žestoko je napala Singera nazivajući ga "pohlepnim mućkarošem", a njegov fond ocenila kao - "lešinarski".
I narod u Argentini je burno demonstrirao protiv "lešinarskih fondova".
Ko je Singer?Školovan na Harvardu, blizak republikancima. Finansirao je kampanju Džordža Buša mlađeg, blisko je povezan sa ljudima iz vrha američke politike. Sa novcem koji ima osniva brojne fondove za pomoć siromašnima. Kada mu se sin venčao sa muškarcem, poklonio je veliku sumu i lično se angažovao za stvar homoseksualaca i konačno priznavanje istopolnih brakova. |
Prvi potez američkog milijardera jevrejskog porekla već je registrovan - po njegovom nalogu je zaplenjen školski jedrenjak argentinske mornarice, koji je blokiran u Gani.
Njegovom fondu se sada smeši bogata nagrada za igru sa državnim obveznicama zemlje koja ide iz krize u krizu. Čak i da za usluge visoko specijalizovanih advokatskih kancelarija u SAD koje se bave samo ovakvim slučajevima plati honorar od nekih 100 miliona dolara, ostaje i više nego dovoljno para da taj prebogati Amerikanac - odlično zaradi.
Američko masloSasvim je izvesno da se iza surovog kažnjavanja Argentine kriju i interesi SAD u Latinskoj Americi. Ovaj bankrot došao je odmah posle poseta ruskog i kineskog predsednika ovom delu sveta. Obamina administracija nije mogla lako da podnese osnivanje Nove razvojne banke, čiji su pokretači zemlje članice BRIKS-a (Brazil, Rusija, Kina, Indija i Južna Afrika). Rusko-kineski dvojac je Latinskoj Americi obećao finansijsku pomoć i time "upao u američko dvorište". |