Novi virus hara Australijom
Novi virus, za koji još nema vakcine, stigao je u Australiju. Zdravstvene vlasti upozorile su u sredu ujutro da se kod beba u Kvinslendu pojavila epidemija parehovirusa.
Tamo je po prvi put u istoriji zabeleženo 11 slučajeva, dok je u Australiji do sada bilo 46 obolelih. Parehovirus obično izaziva kod beba respiratorne i gastrointenstinalne probleme srednjeg intenziteta. Simptomi su temperatura, osip, proliv i razdražljivost. Kod neke male dece, međutim, virus može da dovede do ozbiljnijih komplikacija, kao što su hepatitis (žutica) ili encefalitis (upala moždane opne) i može biti fatalan.
Kako se prenosiPrenosi se s osobe na osobu, kontaktom putem pljuvačke ili izmeta. Najveći rizik virus predstavlja za bebe. Najbolja zaštita, savet je roditeljima, jeste da redovno peru ruke i obezbede da su im usta i nos pokriveni kad kašlju ili kijaju. Na nivou cele Australije zaraženo je 46 beba. |
U Brizbejnu je zabeležen slučaj roditelja Kimberli i Filipa Rousona, koji su nedavno morali svoju kćerku Lili, staru svega pet nedelja, da oživljavaju na intenzivnoj nezi, nakon što su se kod deteta, zbog virusa, pojavile teškoće s disanjem i gubitak svesti. Direktor Instituta za dečje zarazne bolesti u Kvinslendu, profesor Teo Slots, kaže da virus "pogađa mozak male dece i u ozbiljnim slučajevima može dovesti do smrti".
Neke zaražene bebe oporave se za par dana. Kod veoma malih beba, virus može dovesti do upale centralnog nervnog sistema i izazvati bolest sličnu sepsi, kod koje može doći do dugotrajnog oštećenja moždanih ćelija.
- Mi ne znamo kakve mogu biti dugoročne posledice, virus je tek otkriven i mi ne znamo dovoljno o njemu - kaže profesor.
Kod svih 11 slučajeva, veruje se da su bebe ispod šest meseci starosti. Prvi slučaj otkriven je u decembru u Bandebergu. Za virus danas nema vakcine.
Šta roditelji treba da rade? Savet je da se, ako postoji iole sumnje na novi virus, jave lekaru.