Nema novca za ugrožene poplavama?
Područjima ugroženim poplavama gotovo odmah je počela da stiže pomoć Evrope i sveta, ali je malo verovatno da će se pridružiti i Australija, pošto je najavljeno rezanje budžeta za pomoć inostranstvu u iznosu od 7,6 milijardi dolara.
Na ovo je u Federalnom parlamentu upozorio poslanik za Fauler (jugozapad Sidneja) Kris Hejz. On je, kao što je i obećao, iskoristio početak zasedanja da skrene pažnju na poplave u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.
Hejz je podsetio da je "region Balkana u jugoistočnoj Evropi pogođen padavinama bez presedana, koje su dovele do razarajućih poplava i uništenja u Srbiji, Bosni i Hercegovini i delovima Hrvatske".
- Količina kiše koja padne u tri meseca pala je za tri dana, uzela najmanje 49 života i uništila veliki deo infrastrukture, a takođe desetkovala vitalno poljoprivredno zemljište - kazao je Hejz.
Složni u pomoćiMnogi pojedinci u njegovoj izbornoj jedinici ulažu značajne napore da pomognu, naglasio je Hejz i pomenuo člana parlamenta za Kabramatu Nika Lalića, menadžera Srpskog centra Bonirig Džejsona Vuda, Dragana Milovanovića za srpsku dijasporu, kao i lokalne poslovne ljude, kao što su Stanko Janković i Jovan Pavasović. |
- Više velikih gradova još je pod vodom i opasnost od odrona u različitim planinskim područjima i dalje je prisutna. Više od tri miliona ljudi je pogođeno, stotine hiljada je prisiljeno da napusti svoje domove i evakuišu se u privremeni smeštaj.
- Region ima tužnu istoriju koja sad otežava napore za oporavak, postoje izveštaji o pomeranju 120.000 minskih polja u Bosni, ostalih posle sukoba devedesetih godina. Uprkos svim izazovima, divno je da se vidi ujedinjena Srbija i, u stvari, region ujedinjen na zadivljujući način. Dobrovoljci rade danonoćno da obezbede gradove od nabujalih reka.
Gotovo odmah, onima koji su izgubili domove počela je da stiže pomoć iz regiona, Evrope i ostatka sveta. Nažalost, odluka ove vlade da sreže 7,6 milijardi dolara pomoći za inostranstvo znači da nije verovatno da će Australija dati bilo kakav doprinos nacijama koje su imale manje sreće da bi im ublažila teškoće kroz kakve Balkan prolazi.
Dug oporavakČlan Federalnog parlamenta skrenuo je pažnju da će proći meseci, možda i godine, da se izračuna šteta od ove prirodne katastrofe, ali da se očekuje da će preći milijardu dolara. |
Kris Hejz je kolegama kazao da je u vezi sa predstavnicima u zajednici koji organizuju humanitarnu pomoć za Balkan.
- Mnogi pojedinci daju značajne donacije, lokalne crkve, klubovi i društvene organizacije udružuju se u prikupljanju. Crkva Svetog Georgija iz Kabramate priprema se da u ugrožene regione pošalje kontejnere hrane i sredstava za higijenu. Ja ću prisustvovati humanitarnim koncertima i donatorskim zabavama u Srpskom kulturnom klubu u Hokston Parku, kao i u Sportskom klubu Bonirig, koji je već dugo glavno mesto okupljanja mnogih Srba iz Sidneja.