Australijski poslanik: Nisam podržao NDH
Australijski poslanik Krejg Keli koji je izazvao diplomatski skandal zbog prisustva proslavi "godišnjice osnivanja Nezavisne države Hrvatske" u Sidneju izjavio je da ne samo da "nije podržao fašističku tvorevinu u Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata", već je "snažno osudio i fašizam i komunizam".
Kako prenose australijski i hrvatski mediji, poslanik Krejg Keli rekao je da je "užasnut" navodima da je učestvovao u proslavi godišnjice proglašenja NDH i prisutnima preneo čestitku premijera Australije Tonija Abota.
U saopštenju povodom skandala zbog koga su hrvatske vlasti uložile protest ambasadorki Australije u Zagrebu, Krejg je uputio izvinjenje navodeći da su njegove reči "izvrnute" i "istrgnute iz konteksta".
Prema pisanju publikacije hrvatskog iseljeništva "Boka Kropres" Keli je na skupu u udruženju Hrvata u Sidneju preneo "čestitke i dobre želje" australijskog premijera Tonija Abota povodom proslave 10. aprila "svim Hrvatima Australije, a i onima u Hrvatskoj".
Zbog ovih navoda hrvatsko Ministarstvo spoljnih poslova je prošle nedelje pozvalo na razgovor ambasadorku Australije u Zagrebu Suzan Koks i protestovalo zbog toga što je Keli učestvovao skupu u Sidneju, a objašnjenje australijskih vlasti tražio je i ambasador Hrvatske u toj zemlji.
"Za nas je potpuno neprihvatljiv takav istup i veličanje 10. aprila i NDH jer je današnja Hrvatska utemeljena na potpuno drugačijim demokratskim i civilizacijskim vrednostima, što među ostalim stoji i u temeljima Ustava Hrvatske", saopštilo je tada hrvatsko ministarstvo, prenosi agencija Hina.
Iz kabineta Krejga Kelija saopšteno je međutim da je poslanik "užasnut" na koji su način prenete njegove reči, prenose australijski SBS i britanski "Gardijan" u onlajn izdanju.
- U onome što sam rekao ni na koji način nisam hvalio fašističku hrvatsku državu iz vremena Drugog svetskog rata. Sasvim suprotno, rekao sam da oštro osuđujem i fašizam i komunizam, a fašizam sam nazvao zlom. A čestitke su bile upućene hrvatskoj zajednici zbog njihove borbe protiv fašizma - navodi se u saopštenju.
Prvi govornikPoslanik ističe da je bio prvi govornik i da je otišao odmah nakon obraćanja, kao i da ne bi prisustvovao događaju da je znao da je reč o skupu podrške fašističkoj državi. |