Krv i dijamanti...
Nova privremena vlada nakon verskog sukoba u Srednjoafričkoj Republici nema lak zadatak suočena sa mamutskim zadatakom da uspostavi mir. Na ulicama Banguija i seoskim putevima nije bilo dovoljno policajaca koji bi mogli da privedu pravdi pljačkaše i ubice. Većina ih je ostala bez kazne.
Kad su muslimanski pobunjenici preuzeli vlast prošle godine, pokrenuli su talas pljački i ubistava i krvavi verski sukob.
Od 16. veka ovim su područjem dominirali arapski trgovci koji su lovili robove i prodavali ih na obalama Atlantskog okeana. U 19. veku postali su kolonija Francuske, koja je najveći deo zemlje iznajmila privatnim plantažerima.
Mozaik narodaSrednjoafrička Republika je etnički mozaik sa više od 80 naroda. Najveći su Baja, Banda, Manđia i Sara. Među religijama relativnu većinu imaju domaće religije (35 odsto), slede katolici i protestanti (po 25 odsto) i islam (15 odsto). |
Zemlja je dobila nezavisnost 1960. a od tada je menjala nekoliko predsednika koji su na vlast dolazili vojnim udarom. Najduže je vladao Bokasa koji se 1977. proglasio carem. Od 2003. do prošle godine vladao je Fransoaz Bozize, kad ga je svrgnula Seleka, koalicija muslimana, uz podršku Francuske. Otad je u ovoj siromašnoj zemlji, bogatoj zlatom i dijamantima, gde živi oko 4,5 miliona stanovnika, zavladao haos i nasilje između hrišćana i muslimana.
Pobunjenike Seleka su optuživali da su napadali hrišćanske civile, koji su zbog toga formirali odbrambene jedinice pod imenom Anti-Balaka. Na hiljade hrišćanskih vojnika izvršilo je zločine nad članovima muslimanske manjine. U decembru su intervenisale francuske trupe, ali i dalje je situacija u zemlji na ivici pokolja. U centralnom zatvoru u Banguiju nalazi se stotinak zatvorenika optuženih za zločine, a muslimani su strogo odvojeni od hrišćana.
Moderne kolonijeFrancuska zaista bdije nad svojim kolonijama. Njene trupe su ušle u Mali, na Obali Slonovače su francuski komandosi sproveli oružanu smenu režima... Neposredno pre no što je srušen s vlasti Bozize je nameravao da porez francuskim kompanijama i sklopio je niz ugovora s kineskim naftnim kompanijama. Francuska je podržala muslimanske pobunjenike, a oni su ubrzo postali "militanti". Njene trupe danas "štite" ljudska prava, to jest svoje ekonomske interese. |