Čemu služe nacistički prstenovi u Rusiji?
U blizini ruskog sela Linakamari kod Barencovog mora, oko 120 kilometara severno do Murmanska, nalaze se neobične građevine koje su sagradili nacisti za vreme Drugog svetskog rata. Do tada neviđeni betonski prstenovi, kojima se nije znala namena, podsticali su maštu ljubitelja teorija zavera i meštana. Misterija je potala još veća pošto je sovjetska vojska zabranila pristup ovim objektima.
Neki teoretičari zavere i lokalno stanovništvo tvrdili su da se u betonskim prstenovima testiralo nacističko superoružje, dok su drugi smatrali da su se oni koristili kao rampa za lansiranje nacističkih NLO, to jest letećih tanjira koji su koristili antigravitacijske uređaje.
Nemačke leteće tanjire su posle rata, navodno, oduzeli SAD i SSSR, a o postojanju tih legendarnih superoružja ne postoje nikakvi dokazi. Međutim, jedna grupa ljudi tvrdi da su te superletelice zapravo "zvona", odnosno letelice u obliku zvona, koje su Nemci razvijali u Poljskoj. Projekt je završen pošto je tokom trajanja na radu stradalo 60 naučnika. Letelica "zvono", kodnog imena "die glock", bila je visoka između 3,5 i 4,5 metara, prečnika 2,7 metara.
Što se tiče betonskih prstenova, oni nisu nikakve lansirajuće rampe za nemački NLO, kako se pretpostavljalo. Na njima su se samo postavljali topovi. Kada je sovjetska vojka zauzela to područje 12. oktobra 1942. godine, ono je postalo vojna baza sovjetske mornarice, a u blizini je sagrađena i baza za podmornice. To objašnjava zašto je bio zabranjen pristup, sve dok baza nije demontirana.