Nema nove gasne krize
Ruski Gasprom nastavlja gradnju međunarodnog gasovoda Južni tok, koji prolazi i kroz Srbiju i završiće taj projekat, izjavio je generalni direktor Gaspromove ćerke-firme Gasprom proizvodnja Urengoj Sergej Mazanov novinarima u obilasku najvećeg kopnenog nalazišta gasa u severnom Sibiru.
Izvesnu dozu neizvesnosti u realizaciju tog projekta uneli su neusklađenost Južnog toka sa EU propisima i kriza u Ukrajini zbog koje postoje razmirice između Rusije sa jedne i SAD i EU sa druge strane.
- Ako evropske zemlje traže alternative za snabdevanje gasom Rusija i Gasprom su spremni da izađu na azijsko tržište, ali ne bismo želeli da se to dogodi- rekao je Mazanov, čelnik kompanije koja sa godišnjom proizvodnjom od 100 milijardi kubnih metara gasa daje 20 odsto proizvodnje gasa u Rusiji.
Mazanov je na konferenciji za novinare u Novom Urengoju, gasnoj prestonici Ruske Federacije, naveo da se Gaspromu ne sviđa to što se politika umešala u poslovne odnose.
Gasprom povećao izvoz gasaNa konferenciji za novinare rečeno je i da je Gasprom u 2013. godini povećao za 30 odsto izvoz gasa u evropske zemlje i da ta činjenica dovoljno govori o evropskim potrebama za ruskim gasom. |
- Evropske zemlje imaju potrebu za ruskim gasom, jer je to najrentabilniji i ekološki najčistiji energent. Mi smo spremni da u roku od jednog sata počnemo isporuke gasa za Južni tok- naglasio je Mazanov.
Prema rečima Mazanova, ne očekuje se nova gasna kriza, a ukoliko se ipak dogodi, to neće mnogo uticati na poslovanje Gasproma, kao i da Gasprom nije imao velike posledice tokom poslednje gasne krize 2009. godine.
- Nije nam drago da se zbog situacije u Ukrajini i razmimoilaženja između SAD i Rusije u to umešala i EU i trebalo bi razdvojiti politiku i biznis- naglasio je on.
Na pitanje da prokomentariše nedavnu ideju američkog biznismena Džordža Soroša da bi SAD trebalo da rasprodaju svoje zalihe nafte i gasa, jer bi to snizilo cene ruskih energenata, Tuča je rekao da bi to bio "put u ćorsokak" i tu ideju prokomentarisao kao "marketinšku".
To bi, kako je rekao, privremeno bilo dobro za SAD, ali bi dugoročno bilo katastrofalno za Ameriku, a Rusiji bi samo privremeno bilo teško zbog pada cena nafte i gasa.