Ameri zabrinuti zbor rusko-iranske saradnje
Izveštaji o pregovorima o multimilionskom ugovoru o prodaji iranske nafte Rusiji, ukazuju se kao poslednja moguća prepreka sveobuhvatnom sporazumu kojim bi bila eliminisana pretnja iranskog nuklearnog oružja.
Administracija predsednika Baraka Obame razmatra moguće posledice sankcija koje bi, ako rusko-iranski sporazum bude postignut, bile nametnute Iranu zbog ugrožavanja sporazuma o iranskom nuklearnom oružju.
Ruski ekonomski dnevnik Komersant izvestio je da Rusija planira kupovinu 500.000 barela iranske nafte dnevno, čime bi bila prekoračena izvozna granica postavljena prelaznim sporazumom o iranskom nuklearnom potencijalu koji je ta zemlja postigla sa svetskim silama krajem prošle godine.
Moskva i Teheran još su daleko od sklapanja ugovora, ali su SAD već izrazile zabrinutost. Neimenovani viši zvaničnik SAD rekao je da američka administracija
nema informacije koje bi sugerisale da je postignut sporazum Rusije i Irana.
Sporazum bi prekršio privremeni sporazum Irana i svetskih sila, postignut u novembru 2013. u Ženevi i potencijalno bi izazvao sankcije SAD prema Iranu, rekao je taj zvaničnik. On, međutim, nije rekao da bi rusko-iranski sporazum naterao SAD da nametnu nove ekonomske sankcije Iranu, što bi verovatno podrilo kompletan diplomatski proces sa Iranom.
Rusko-iranski naftni sporazum Iranu bi mogao da obezbedi milijarde dolara, procenjuju eksperti. Time bi bio ublažen efekat sankcija SAD i međunarodna zajednica, koje su oslabile iransku privredu i doprinele početku pregovora o
iranskom nuklarnom potencijalu, za koji Iran navodi da služi isključivo u mirne svrhe.