Sića za žrtve sveštenika
Katolička nadbiskupija Sidneja kontroliše fondove sa kombinovanom imovinom većom od 1,2 milijarde dolara, koja crkvi donosi svake godine višemilionske profite. Ovo je rečeno pred Kraljevskom komisijom, koja vodi istragu o tome kako su institucije postupale prema seksualnom zlostavljanju dece. U nastavku istrage, prvi put su knjige o finansijama najbogatije crkve u Australiji predstavljene javnosti.
Poslovni menadžer nadbiskupije Danijel Kejsi rekao je da fondove "u potpunosti poseduje i kontroliše aktuelni arhiepiskop". Većina novca pod kontrolom je dva fonda, rečeno je komisiji Katoličkog fonda za razvoj i Nabavnog fonda, koji poseduju imovinu od 810, odnosno 426 miliona. Većinu toga predstavljaju imanja u crkvenom posedu, vrednovana po ceni po kojoj su nabavljena, a bila bi više da su vrednovana po tržišnim cenama, rečeno je komisiji. Katolički fond za razvoj od toga ima 0,3 milijarde u kešu.
Neto imovina nadbiskupije za 2013. iznosila je 192 miliona, što je skoro dvostruko više od 2001, kada je kardinal Džordž Pel postao nadbiskup i donosi dobitak od više od devet miliona godišnje.
Gde je tu hrišćansko srce?Obelodanjivanje finansija izazvalo je besnu reakciju građana. Ispred zgrade gde se vodi istraga, Krisi Foster, majka dve devojčice zlostavljane od sveštenika u Viktoriji (jedna je umrla, a druga je zbog traume doživotno onesposobljena za normalan život) rekla je da je "bestidno da crkva ima sve to bogatstvo i da nigde u njenom hrišćanskom srcu nije bilo čak ni razmišljanja da se žrtva novčano pomogne". |
Obeštećenja i druge isplate žrtvama seksualnog zlostavljanja obavljana su putem Nabavnog fonda i Kejsi ističe da je nadbiskupija potrošila ukupno oko 9,4 miliona za sve žrtve koje su do danas zatražile odštetu. Fond za razvoj je Kejsi opisao kao"internu blagajnu" crkve.
- Ono čime se bavi u stvari vodi računa o depozitima iz prometa i kredita pri crkvi i koristi prihod da pruža podršku crkvenim poslovima - rekao je on.
- Za jednog advokata, to zvuči kao banka - primetio je predsednik komisije, sudija Piter Meklilen.
Kardinal protiv odštetaPošto je Kejsi izneo finansijske podatke, sudija Meklilen ga je upitao da li je moguće da crkva znatno više para potroši na pomoć zlostavljanim ljudima. Kejsi je odgovorio "naravno", rekavši da su mogli da preusmere troškove. |