Britanca ubio virus iz Sibira
Potraga za naftom u dubokim slojevima večitog snega mogla bi da probudi virus velikih boginja i izazove katastrofu.
Kada je dobio temperaturu, Dejvid Smit iz Mančestera prvo je pomislio da je zakačio neki virus na dugom putu iz Sibira, gde je radio na naftnoj bušotini. Već sutradan telo mu je bilo prekriveno plikovima. Posle urađenih pretraga u bolnici, lekari su bili zapanjeni rezultatima: Dejvid je imao velike boginje, bolest za koju se verovalo da je iskorenjena pre više od 30 godina.
Do kraja sedmice Dejvid je umro, a odmah za njim i njegova žena. Svet je zahvatila panika jer su počeli da se pojavljuju novi slučajevi od Sidneja do Karakasa i svi su sa Dejvidom bili na istom letu iz Sibira. Jedan od najvećih ubica čovečanstva ponovo je među nama. Ovaj apokaliptički scenario je srećom samo fikcija.
Ali po mišljenju Džonatana Bola, virusologa sa Univerziteta u Notingemu, postoji izvesna verovatnoća da bi jednoga dana mogao da postane java.
''Opasnost ne preti samo od velikih boginja, nego i od virusa sa kojima se čovek nikada nije sreo'', istakao je profesor Bol.
Međutim, virusolozi se plaše da sibirski večiti led krije i druge viruse koji bi mogli da se aktiviraju zbog globalnog zagrevanja i otapanja permafrosta, gde su vekovima bili bezbedno pohranjeni.
Zabrinjava i mogućnost da bi kompanije koje tragaju za naftom i rudama mogle da prodru u slojeve u kojima se nalaze sahranjena tela davno umrlih ljudi. U nekima od njih možda spava variola vera, virus velikih boginja. Samo u prošlom veku one su usmrtile 500 miliona stanovnika u svetu. Poznato je da je variola harala u Sibiru pre više vekova.
Na naftnim bušotinama led iz dubina izbacuje se na površinu i tu ostaje da se topi. Teoretski, probuđeni virus bi na taj način lako mogao da pronađe domaćina, koji bi proširio zarazu na kolege, a zatim na saputnike u vozu ili avionu i sve dalje, kao u imaginarnom scenariju sa Dejvidom Smitom.