''Ako Krim bude kao Kosovo, svet će postati džungla''
Šef češke diplomatije Lubomir Zaoralek upozorio je da međunarodna zajednica ne može da pristane na tezu da ako je dopušteno Kosovo, mora da se prihvati i Krim, zato što bi se svet pretvorio u džunglu u kojoj više ne bi važilo ništa iz međunarodnog prava.
"Ako počnemo da upotrebljavamo argument da ako je na Kosovu nastala samostalna država, onda ćemo to tolerisati svugde, dospećemo u nekakvu džunglu, tada neće važiti ništa", upozorio je Zaoralek u intervjuu koji objavljuju praške Lidove novini.
Češkom dnevniku Zaoralek je kazao da poređenje Kosova i Krima koje je upotrebio predsednik Češke Miloš Zeman nije sasvim precizno, zato što Kosovo nije okupirala nikakva super sila, a na Krimu nije bilo nasilja.
"U svakom slučaju, ne možemo da kažemo da ako se nešto dopustilo Kosovu, a ja tada nisam bio za to rešenje, trpećemo takav proces i na Krimu. Tako bi mogli da kažemo da ako negde prekršimo principe međunarodnog prava, onda to može da se toleriše svugde", kazao je Zaoralek.
Šef češske diplomatije naglasio je da je za Češku sa njenim istorijskim iskustvom iz 1938. godine, kada je Hitlerova Nemačka dobila blagoslov velikih sila da anektira Sudete, trećinu teritorije Češke nastanjenu nemačkom manjinom, a kasnije je rasparčala Čehoslovačku, takav način razmišljanja neprihvatljiv.
U sadašnjoj krizi oko Krima šef češke diplomatije kao izuzetno važno vidi to da Evropska unija govori jednim glasom zato što bi podeljenost omogućila Rusiji da odmahne samo rukom.
"Ne bih govorio da su mere EU i SAD tako bezube kako povremeno čitam. Nemamo vezane ruke... Ako bi u Ukrajini izbio oružani sukob, Evropa ne bi oklevala da uvede sankcije. Teško mogu da zamislim da Rusija secka komade Ukrajine, a mi da dalje veselo trgujemo", rekao je Lubomir Zaoralek.