Šta misli Kina o Ukrajini? Nikom nije jasno
Konfuzne izjave Pekinga oko ukrajinske krize odražavaju lutanje kineske diplomatije uprkos njenim ambicijama da igra veću ulogu na svetskoj sceni u skladu sa statusom druge po veličini svetske privrede, ocenjuju stručnjaci.
U odnosu na velike međunarodne krize stav Kine je neodređen i kinesko ministarstvo spoljnih poslova često ponavlja iste neprecizne fraze kao što su "poziv na mir" i "uzdržanost" i "potrebu za političkim rešenjem", navode analitičari.
Za Peking međutim, kriza u Ukrajini i kontrola Krima od strane ruskih snaga, predstavlja stvarnu dilemu. Peking se našao u procepu između svoje uobičajene podrške Moskvi i svog tradicionalnog protivljenja svakoj vojnoj intervenciji u nekoj trećoj zemlji.
Na vebsajtu kineskog ministarstva spoljnih poslova ove nedelje navodi se da Kina poštuje nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine, ali se i dodaje da "ima razloga koji objašnjavaju sadašnju situaciju".
"Kina uzima u obzir istoriju i kompleksnost ukrajinskog problema", rekao je jedan kineski portparol.
Posle telefonskog razgovora ruskog i kineskog šefa diplomatije u ponedeljak Moskva je saopštila da dve zemlje imaju u velikoj meri podudarne stavove oko Ukrajine, dok je Peking naveo da su se dva ministra složila o potrebi nalaženja "odgovarajućeg rešenja".
Kina nije spremna da pojašnjava tu dvosmislenost, navodi agencija Frans pres. Tako je kineski državni savetnik Jang Džiči juče izjavio da rešenje krize treba u potpunosti da uzme u obzir legitimna prava Ukrajinaca, ali nije precizirao na šta misli.
Profesor geopolitike na Pekinškom univerzitetu Niu Jun ocenjuje da je ovo vrlo škakljiv problem za Peking koji je o pitanju Ukrajine davao vrlo konfuzne izjave koje niko ne može jasno da razume.
Istovremeno Kina vrlo žustro brani princip nemešanja u unutrašnje stvari drugih zemalja u želji da i sama obeshrabri bilo kakvu spoljnu podršku disidentima i etničkim manjinama kao što su Tibetanci i Ujguri na njenoj teritoriji.
"Dobrodošli u stvarni svet. Kina ima interese svuda ali nedostaje joj sveobuhvatna strategija, ona nije svetski akter koji preduzima inicijative i sprovodi ih", rekao je Kenet Libertal, stručnjag iz Brukins instsitucije u Vašingtonu.