Irci: Neće gej na Svetog Patrika da maršira
Gradonačelnik Bostona Martin Volš, sin irskih imigranata, zapretio je danas da će bojkotovati paradu na dan velikog praznika Iraca, Svetog Patrika, ako se ne dozvoli grupi vojnih veterana-homoseksualaca da učestvuju.
Volš se tako priključio gradonačelniku Njujorka Bilu de Blaziju u protestima oko učestvovanja gejeva u javnim paradama. Gradonačelnik Bostona pokušavao je prošlih dana da se dogovori sa organizatorima parade da na njoj učestvuje grupa gej veterana. On je kazao da je dozvola homoseksualcima odavno trebalo da bude izdata.
"Godina je 2014, davno je prošlo vreme kada je uopšte i trebalo da razgovaramo o ovome, jer su ovo veterani koji su se borili za ovu zemlju, baš kao i drugi veterani. Obećao sam u kampanji da ću se boriti za ravnopravnost i o tome se ovde i radi", rekao je Volš.
Organizatori parade, međutim, ne žele da popuste. Prvi čovek organizacionog odbora Filip Vuške rekao je da gejevima nije zabranjeno da marširaju sa ostalim grupama, ali je istakao da organizatori ne žele da se parada pretvori u demonstracije samo jedne grupe.
"Tema parade je dan Svetog Partika. Ovo nije seksualno orijentisana parada. Sve što mi želimo jeste da ona bude vesela. To je dan proslave, a ne demonstracija", rekao je Vuške.
De Blazio je rekao da će preskočiti najveću američku paradu za dan Svetog Partika, koja se održava na Menhetnu, zato što se učesnicima zabranjuje da nose simbole i znake koji ih identifikuju kao homoseksualce.
"Učestvovaću u nekoliko drugih događaja koji odaju počast irskom nasleđu ovog grada, ali se jednostavno ne slažem sa organizatorima te parade", rekao je De Blazio.
U paradi učestvuje oko 200.000 ljudi, a gleda je više od milion. Među učesnicima su i muzičke grupe koje sviraju marševe, kao i gradski službenici u uniformama. Počela je da se održava 1762. godine, davno pre nego što se pet okruga povezalo u moderni Njujork.
Borba sa Ustavom
Zabrana o isticanju pro-gej znakova devedesetih godina prošlog veka izazvala je brojne proteste i tužbe i na kraju se stvorila alternativna parada u Kvinsu, koja se prijateljski odnosi prema homoseksualcima. Poslednjih godina su mnogi izabrani funkcioneri prisustvovali alternativnoj paradi i bojkotovali tradicionalnu.
Sudije su objašnjavale više puta da privatni organizatori parade u Njujorku imaju ustavno pravo da izaberu učesnike u svojim događajima. Organizatori su dozvolili učešće raznim studentskim i građanskim organizacijama, ali ne i LGBT grupama.
Parada u Bostonu ima dugačku i mučnu istoriju rasprave oko toga da li gej grupe smeju da marširaju. Državni sudovi naterali su sponzore da dozvole da Irsko-Američka LGBT grupa iz Bostona maršira na paradama 1992. i 1993. godine, da bi sponzori 1994. otkazali paradu samo da ne bi dozvolili toj grupi da učestvuje.
Godine 1995. sponzori su odlučili da se na paradi nastupa samo posle poziva i saopštili su da će parada tada odati počast ulozi tradicionalne porodice u Irskoj, a protestovala je i zbog ranijih presuda sudova. Vrhovni sud SAD je nekoliko meseci posle toga jednoglasno odlučio da su sudovi u državi Masačusets prekršili ustavna prava organizatora kada su ih naterali da dozvole učešće homoseksualcima.
Volšov prethodnik Tom Menino bojkotovao je paradu posle te presude.