Rešila da rodi bebu sa dva lica i dva mozga
Roditelji još nerođenog deteta sa dva lica i dva mozga odbijaju savete lekara da prekinu trudnoću.
Rene Jang i Sajmon Hauvi iz Tregara na zapadu Sidneja kažu da su bili šokirani kada je na rutinskom ultrazvuku uočeno da blizanci koje očekuju u stvari nisu dvoje, nego jedno dete. Trodimenzionalna skenirana slika pokazuje dete sa dve noge, dve ruke, telom i svim drugim vitalnim organima, uključujući i zdravo srce.
Međutim, iznad vrata, dete ima na lobanji dva lica, tačan duplikat očiju, nosa i usta, kao i dva mozga sa jednom moždinom.
- Šokirani, zbunjeni, pomalo od svega... Nisam bio siguran kako da prihvatim to što su mi objašnjavali - kazao je Hauvi emisiji "Current Affair", TV mreže Devet.
Male šanse da preživiSpecijalista za trudnoće Greg Kezbi u karijeri je video više sijamskih blizanaca, ali nijednog kao ovo. |
Pojava je poznata pod imenom kraniofacijalna hiperhidroza ili diprozopus i toliko je retka da je dosad zabeleženo svega 35 slučajeva. Nijedno tako rođeno dete danas nije živo.
Rene Jang, koja pati od reumatoidnog artritisa, bila je trudna dve nedelje i dva dana kada su doktori došli do ovog nalaza - suviše kasno za pobačaj, mada ovaj par ne razmišlja o tome kao mogućnosti. Ona, inače, mora da se porodi, bez obzira na to je li trudnoća prekinuta ili ne. Kaže da bi onda radije dala svojoj kćerki - ili "kćerkama", ako bi se računalo kao dva deteta - najbolju priliku da preživi.
- Isto je to kao imati dete sa autizmom ili Daunovim sindromom. Ne verujem da bi bilo u redu prekinuti trudnoću, neka sve ide po planu - kaže njen muž i navodi da i ona misli isto.
Ali, navodi gospodin Hauvi, lekari se ne slažu i nagovaraju roditelje, koji već imaju sedmoro dece, da porodilja pobaci nerođenu bebu "zato što će izgledati nakazno".
- Mi imamo stvarno veliku familiju, i ne mešamo se mnogo sa okolinom, izuzev u školama koje deca pohađaju. Imamo dobru familijarnu osnovu i ona nam je podrška - kaže otac.
Familija koja će uskoro brojati deset članova, a nastanjeni su u četvorosobnoj kući u državnom smeštaju i žive od invalidskih penzija i penzija za negovatelje, ističe da će se boriti i s tim kad bude vreme.
Poslednji slučaj 2008.Poslednji poznati slučaj diprozopusa zabeležen je kod bebe po imenu Lali, rođene 2008. u udaljenom indijskom selu. Imala je problema sa hranjenjem i dva meseca posle rođenja je umrla. |