Ko hoće u Australiju mora u unutrašnjost
Imigranti i izbeglice su dobrodošli u Kvinslend, ali će se od njih tražiti da žive u gradovima i mestima u unutrašnjosti kako bi se smanjio pritisak na naselja jugoističnog dela države.
Vlada Kembela Njumena i federalna vlada Tonija Abota počeli su dogovore o utvrđivanju sistema viznih kvota kojim bi se doseljenici upućivali u gradove kao što su Kerns, Taunsvil i Rokhempton. U okviru programa decentralizacije stanovništva, naseljavanje u unutrašnjosti bio bi jedan od uslova za dobijanje vize.
Svake godine 100.000 novih duša
Svake godine, u Kvinslend stigne oko 100.000 doseljenika iz inostranstva. Predviđa se da će broj stanovnika u državi za 30 godina porasti sa 4,5 na osam miliona. Prema planovima, Vlada želi da 50 odsto populacije do 2034. godine živi van najnaseljenijeg dela - jugoistočnog dela, što znači da bi u regionima trebalo da se naseli još 2,3 miliona ljudi. |
Premijer Njumen kaže da Kvinslend ima jedinstvene mogućnosti za razvoj regionalnih centara, što nije slučaj sa Novim Južnim Velsom, Viktorijom, Južnom i Zapadnom Australijom koje su, praktično, države sa jednim velikim gradom.
"Ja sam, u stvari, već razgovarao sa federalnim ministrom za doseljavanje i mi ćemo zajedno raditi na nekoj vrsti plana da pokušamo da iseljenike i izbeglice naselimo u unutrašnjosti", kazao je on.
Sada će Njumenova vlada raditi sa lokalnim upravama po regionima, kako bi se odobravanje stanovanja za ljude koji žele tamo da žive dobilo prioritet. Ranije vlade u Kvinslendu najavljivale su decentralizaciju useljeničkih programa, ali se usmeravanjem novih imigranata izvan Brizbejna, Sanšajn Kosta ili Golda Kosta nisu dobili neki značajniji rezultati.
Premijer kaže da ne veruje da će imigranti sada izbegavati Kvinslend, zato što im se nude manji gradovi.
"Izuzetni uslovi za te gradove već postoje prema svetskim merilima, jer su oni u stvari prilično lepa mesta za život. Mislim, ako pogledate sva ta mesta, ona imaju trgovinske centre, pozorišta, izuzetne parkove, plaže, izvanredne rekreativne i sportske sadržaje, kao i već postojeću odličnu infrastrukturu", kaže premijer.
Među onima koji su već prešli u unutrašnjost države nalazi se i velika familija Bosvel, koja se doselila iz Ujedinjenog Kraljevstva. Njima nije predstavljalo teškoću što su došli u - tropski raj. U stvari, bračni par Kris (50) i Anđelina (40) pobegli su iz svoje zemlje i sredine sa visokim stepenom kriminala, lošom klimom i zakrčenim putevima, sve u traženju boljeg života za svoje troje dece.
Oni smatraju da je plan Kembela Njumena dobar. "Brizbejn je prenaseljen", kaže gospođa Bosvel.