Pravda samo za bogate: Dajmler nije kriv za ubistva u Argentini
Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država odlučio je u utorak da nemački proizvođač automobila "Daijmler" ne može krivično da odgovara zbog kršenja ljudskih prava u kojem je navodno učestvovala njegova podružnica "Mercedes" u vreme diktature u Argentini.
Kao i kada je doneo sličnu odluku u proleće prošle godine, u korist naftnog giganta "Šel" , sud je ponovo stao na stranu poslovnog sveta povodom tužbe 22 bivša radnika "Mercedesa" u Argentini. Tužioci koji su tražili osudu nemačke kompanije zbog njene saradnje sa argentinskim režimom tokom "prljavog rata" (1976-1983), pozvali su se na dva američka zakona trazeći odštetu od "Dajmlera" - vlasnika
"Mercedesa".
Ali, upravo povezanost nemačke grupe sa SAD bila je osnova da Vrhovni sud odbaci zahtev bivših zaposlenih i njihovih potomaka.
"Dajmler nije odgovoran po zakonu Kalifornije za zloupotrebe navodno izazvane ponašanjem 'Mercedesa' u Argentini, što je van Sjedinjenih Država", odlučilo je jednoglasno svih devet sudija o tužbi čiji su se podnosioci oslanjali na to što "Daimler" ima u Kaliforniji firmu "Mercedes-Benc SAD".
Tužitelji - 21 Argentinac i Čileanac, optužili su rukovodstvo "Mercedesa" za saradnju sa argentinskom diktaturom tako što je identifikovalo propagatore i aktiviste protivnika hunte, i prijavljivalo ih argentinskim vlastima, i što je dopuštalo nasilne
policijske racije, hapšenje i mučenje u "Mercedesu" i nestanak svojih zaposlenih.
Oni su tužbu zasnivali na dva američka zakona: na Zakonu o zaštiti žrtava torture i na delu jednog propisa starog više od dva veka koji omogućava stranim državljanima da američkim sudovima podnose tužbe zbog kršenja međunarodnog prava.