Rusija: Nema unošenja tečnosti u avione
Sva tri međunarodna aerodroma u Moskvi danas su zabranila svim putnicima na svi linijama svih avio-peoznika da unose bilo kakvu tečnost u avion, čak i u najmanjoj količini.
To je objavljeno mesec dana pre Zimskih olimpijskih igara u Sočiju, a posle smrtonosnih terorističkih napada na jugu Rusije. Novo pravilo zabranjuje unošenje u putničku kabinu aviona "bilo koje tečnosti - uključujući i za održavanje higijene, kozmetike, lekova, spreja i gela u bilo kojoj količini", navodi se na sajtu Aerodroma Moskva-Šeremetjevo.
Tri aerodroma Moskve - Šeremetjevo, Domodedovo i Vnukovo, dočekaće desetine hiljada posetilaca Igara koje se od 7. do 23. februara održavaju u Sočiju. Ova neočekivana zabrana dodatak je drakonskim merama bezbednosti koje su u Sočiju na snazi od utorka. Zabrana je široko kritikovana jer obuhvatra i lekove i hranu za bebe.
Zabrana čiji je autor Agencija za civilno vazduhoplovstvo (Rosaviacija) važiće do 21. marta, nedelju dana posle završetka Paraolimpijskih zimskih igara koje će se u Sočiju održati od 7. do 16. marta. List "Rosijskaja gazeta" je objavio da nova ograničenja važe i na "nekim regionalnim aerodromima, posebno na jugu Rusije" gde je i Soči.
Pravila su do sada zabranjivala unošenje u putničku kabinu aviona više od 100 mililitara tečnosti. Kritikujući novo drastično pravilo, jedan novinar Radija "Eho Moskve" rekao je da je zabranjeno u kabinu uneti i - kapi za nos. Po nekim medijima, međutim, izuzetak su lekovi za koje se pokaže lekarski recept. Tome nije bilo moguće zvanično proveriti jer je današnji dan državni praznik u Rusiji.
Mere bezbednosti bez presedana u istoriji Olimpijskog pokreta, na snazi su od utorka u Rusiji, na osnovu ukaza predsednika Vladimira Putina, proglašenog mesec dana uoči svečanog otvaranja Olimpijskih igara u Sočiju. Ulazak svih vozila u Soči filtrira policija, a svim vozilima bez posebne dozvole je zabranjeno da uđu u taj grad sa 350.000 stanovnika.
Te izuzetne mere bezbednosti su zavedene da bi se sprečili teroristički napadi, o čemu je bilo pretnji. Vođa islamističke pobune na Kavkazu, Doku Umarov, jula je pozvao da se "svim sredstvima" spreči održavanje Igara u Sočiju.
Strahovanja da ć islamisti napasti Igre su se pojačala posle dva samoubilačka bombaška napada sa 34 žrtve, 29. i 30. decembra u Volgogradu koji je takođe u južnoj Rusiji. Oko 37,000 policajaca i jedinice Vojske biće mobilisani da bi se
osigurala bezbednost Igara koje su najveći međunarodni događaj u organizaciji Rusije od raspada SSSR-a 1991.
Za to je posebno zainteresovan predsednik Putin koji želi da time predstavi Rusiju svetu. Sistem obezbeđenja Igara, pod kontrolom moćne Federalne službe bezbednosti (FSB), još je čvršći od sistema tokom Olimpijskih igara u Pekingu 2008. godine.