Umro Mihail Kalašnjikov
Mihail Kalašnjikov, koji je dizajnirao najpopularniju svetsku pušku AK-47, umro je 23. ponedeljka u 95. godini, u bolnici u Iževsku, glavnom gradu ruske republike Udmurtije, rekao je portparol njenog predsednika, Viktor Čulkov.
Čulkov nije naveo uzrok smrti Kalašnjikova, koji je prethodnih mesec dana bio u bolnici zbog neutvrđenih zdravstvenih problema. Automatska puška koja je dobila ime po njemu, a napravljena je 1947. omiljeno je oružje mnogih vojski, ali i gerila i terorista i
procenjuje se da na svetu ima 100 miliona komada tog oružja.
Kratka biografijaKalašnjikov, rođen u seljačkoj porodici u Sibiru, počeo je svoj radni vek kao službenik na železnici. Pošto se 1938. priključio Crvenoj armiji, dar za mehaniku je pokazao izumevši nekoliko modifikacija sovjetskih tenkova. Trenutak koji je bitno odredio njegov budući pravac u životu bila je bitka u Brjansku 1941. protiv nacističkih snaga, kada je jedna raketa pogodila njegov tenk. Dok se oporavljao od rana u bolnici, Kalašnjikov je maštao o superiornoj automatskoj puški koju je video kod nacista. Ti snovi su postali stvarnost pet godina kasnije. "Možete da okrivite nacističke Nemce što sam postao konstruktor pušaka. Oduvek sam želeo da pravim poljoprivredne mašine", rekao je Kalašnjikov. Priznanje mu je 2007. odao i predsednik Rusije Vladimir Putin, koji je rekao da je "puška Kalašnjikov simbol kreativnog genija ruskog naroda".
|
Iako nije posebno prezicna, njena jednostavnost i ubojitost su za primer: funkcioniše i u vlažnim i u pustinjskim uslovima, za razliku od mnogo sofisticiranijeg oružja, poput američke puške M-16.
"Tokom Vijetnamskog rata, američki vojnici bi bacali svoje M-16 puške, i od mrtvih vijetnamskih vojnika uzimali AK-47 i metke", rekao je Kalašnjikov u julu 2007. na ceremoniji obeležavanja 60. godišnjice te puške.
To što je pogodna i za borbe u džungli i u pustinji, učinilo ju je idealnom za pobunjenike iz Trećeg sveta, koji su imali podršku Sovjetskog Saveza, a Moskva nije samo distribuirala Kalašnjikov, već je dala licencu za njegovu proizvodnju u oko 30 zemalja.
Status Kalašnjikova među revolucionarima i borcima za nacionalno oslobođenje oličen je na zastavi Mozambika.
Kalašnjikov je tokom života dobio brojne nagrade, od Heroja socijalističkog rada i Lenjinovog ordena, do Staljinove nagrade. Ali, s obzirom da nikad nije patentitaro svoj izum, nije se obogatio.
"U to vreme u našoj zemlji nije se postavljalo pitanje patentiranja izuma. Radili smo za socijalističko društvo, za dobro naroda, zbog čega nikad nisam zažalio", rekao je svojevremeno.