Evo kako bi se smrtonosna epidemija raširila po svetu
Šta bi bilo kad bi našu planetu zahvatila nova smrtonosna pandemija neke jezive, s čoveka na čoveka lako prenosive bolesti, poput ptičijeg ili svinjskog gripa ili variole vere? Kako bi se zaraza širila od tačke do tačke na zemaljskog kugli i ima li šanse da bi iko bio pošteđen? Naučnici sada imaju odgovor na ova pitanja, a nažalost, njihova predviđanja su poprilično katastrofična.
Profesor teorijske fizike Dirk Brokman razvio je osavremenjeni računarski sistem predikcije širenja epidemija, u odnosu na tačku sveta u kojoj se infektivna boljka prvi put javila.
Kako se vidi na snimcima, u današnje vreme zaraze se najlakše prenose avionskim i drugim putničkim saobraćajem. U svetu postoji oko 4000 međunarodnih aerodroma i mreža od oko 25.000 autoputeva i pruga, piše na sajtu nemačkog Univerziteta Humbolt u Berlinu, a prenosi ''Telegraf''.
Za širenje pandemije potrebno je daleko manje vremena nego što je to pre jednog veka bio slučaj sa zloglasnom španskom groznicom, smrtonosnim oblikom gripa koji je desetkovao broj svekolike populacije, kada je virus “putovao” u zaraženom čoveku peške, kočijama ili vozom.
Ako je verovati ovim predviđanjima, ne postoji kutak koji bi mogao da vas spase od boleštine. Čak ni pod misterioznom srpskom šljivom iz legende, ne biste bili bezbedni od smaka sveta izazvanog virusom.
''Kad epidemija jednom krene, ona je nezaustavljiva. U savremenom svetu, u kojem je sve toliko povezano, nema više šansi da neke geografske tačke ostanu nepokrivene. U naše vreme, fizička razdaljina potpuno je izgubila smisao'', sumoran je Brokman.