Umro Nelson Mandela
Bivši predsednik Južnoafričke Republike i legendarni borac protiv represivne politike aparthejda Nelson Mandela preminuo je sinoć u 95. godini, saopštio je na državnoj televiziji predsednik ove zemlje Džejkob Zuma.
Zuma je rekao da je Mandela umro u 20.50 po lokalnom vremenu u svom domu, okružen članovima porodice. Prema Zuminim rečima, za Mandelu će biti organizovana državna sahrana, a zastave će biti spuštene na pola koplja od sutra, 6.
decembra, pa do posle sprovoda. On je pozvao građane Južne Afrike da se prisete "vrednosti za koje se Madiba borio".
Imao problema sa plućimaMandela je imao problema sa plućima još od poslednjih godina koje je proveo u zatvoru, od 1988. godine, a 2001. godine mu je otkriven rak prostate, ali je od njega uspeo da se oporavi. Od 2011. godine u više navrata je hospiralizovan zbog ozbiljnih Proveo je 18 dana u bolnici krajem 2012. godine, a ove godine je, u veoma ozbiljnom stanju, upućen u bolnicu u martu i aprilu, a zatim i junu. |
Bivši predsednik Južne Afrike Nelson Mandela je rođen je 18. jula 1918. godine i bio je revolucionarni vođa i državnik čijim naporima je okončan represivni režima aparthejda u toj zemlji.
Kao student, 1942. godine, prikljucio se Afričkom nacionalnom kongresu (ANC), organizaciji koja se borila za prava većinskog crnog stanovništva u Južnoj Africi. Postao je jedan od glavnih organizatora od početka nenasilne borbe protiv aparthejda.
Pošto ta politika nije urodila plodom, Mandela je zauzeo stav da jedino oružana borba može oboriti politiku aparthejda vladajuće bele manjine. Organizovao je vojno krilo ANC-a i započeo kampanju sabotaža, ali ubrzo su Mandela i njegovi drugovi uhapšeni i osuđeni na doživotni zatvor.
U zatvoru je bio izolovan, ali je njegovo dugogodišnje robijanje postalo simbol borbe protiv aparthejda, a vlada Južne Afrike našla se pod pritiskom međunarodne zajednice da ga pusti na slobodu. Pušten je 1990. godine i s tadašnjim južnoafrickim predsednikom Frederikom de Klerkom započeo je pregovore o mirnom okončavanju
aparthejda i podele vlasti sa crnačkom većinom.
Za te napore Mandela i De Klerk su 1993. godine dobili Nobelovu nagradu za mir.
ANC je 1994. godine pobedio na izborima, a Mandela je proglašen za prvog crnog predsednika Južne Afrike. Dužnost je obavljao do 1999. godine.
Iako je njegov mandat bio obeležen dramatičnim porastom stope kriminala i širenjem epidemije HIV-a, mnogi hvale njegovu politiku nacionalnog pomirenja i vernost demokratskim institucijama.
Nakon odlaska s vlasti se posvetio humanitarnom radu i postao jedna od najpopularnijih i najprepoznatljivijih ličnosti - simbol savremenog sveta. Mnogi su ga smatrali i jednim od retkih univerzalnih moralnih autoriteta današnjeg vremena.
Njegovo poslednje pojavljivanje u javnosti je bilo u aprilu 2009. godine tokom izborne kampanje vladajuće partije, Afričkog nacionalnog kongresa.