Slabi uticaj SAD u svetu
Prvi put u poslednjih 40 godina, većina Amerikanaca ocenjuje da uticaj njihove zemlje opada i da SAD na svetskom nivou imaju manju moć nego ranije, pokazali su rezulatati jednog objavljenog istraživanja.
Anketa je pokazala i da većna Amerikanaca sada prvi put smatra da bi SAD trebalo da se "bave sopstvenim interesima" na međunarodnom planu. Centar za istraživanje Pju sproveo je, od 30. oktobra do 6. novembra, anketu u kojoj je učestvovalo 2.000 ispitanika.
"Prvi put za skoro 40 godina istraživanja, većina ispitanika (53 odsto) smatra da SAD imaju manje važnu i manje moćnu ulogu na svetskom nivou nego u protekloj deceniji", istakao je Pju u svom istraživanju.
Rezultat onih koji tako misle je za 12 odsto veći u odnosu na 2009. godinu, a dvostruko veći u odnosu na izveštaj iz 2004, u vreme administracije Džordža Buša.
Oko 70 odsto anketiranih smatra da su SAD manje poštovane nego ranije, a spoljnu politiku predsednika Baraka Obame negativno je ocenilo 56 odsto njih.
"Amerikanci su loše ocenili pre svega njegovo vođenje situacije u Siriji, Iranu, Kini i Avganistanu", dodaje se. Obamin rad pozitivnije je ocenjen jedino u pogledu borbe protiv terorizma, gde ga je podržao 51 odsto ispitanih, dok ga je 44 odsto
njih negativno ocenilo.
Iznenađujuć rezultat ankete je i da je, prvi put u 40 godina, 52 odsto građana ocenilo da bi SAD trebalo da se bave sopstvenim pitanjima na međunarodnom planu i da ostave druge zemlje da pokušaju same da najbolje što mogu reše svoje probleme, dok je samo 38 odsto njih mislilo suprotno.
Oni koji misle da se SAD previše mešaju u svetske probleme (51 odsto njih) smatraju da bi domaća pitanja, pre svega ekonomija, trebalo da budu glavni prioritet američke administracije.