Keri: Ok, možda smo malo preterali sa prisluškivanjem
Presedan! Državni sekretar SAD Džon Keri priznao je da se ponekad išlo "suviše daleko" sa špijuniranjem. Novina u skandalu oko "nadgledanja" saveznika od strane američke Nacionalne agencije za bezbednost.
Posle deset dana skandala, otkrića i demantija između SAD i njegovih evropskih saveznika prvi put je jedan američki državni zvaničnik eksplicitno priznao kontroverznu praksu američke Nacionalne agencije za bezbednost (NSA) da masovno prisluškuje komunikacije Evropljana, prenosi agencija Frans pres.
- U nekim slučajevima, priznajem kao što je rekao predsednik (SAD Barak Obama) neke od tih akcija išle su suviše daleko i obezbedićemo se da se to više ne dogodi u budućnosti, rekao je Keri učestvujući na jednoj konferenciji u Londonu putem video linka iz Vašingtona.
Šef američke diplomatije je nadugačko pravdao praksu prikupljanja obaveštajnih podataka i sakupljanja informacija potrebom da se bori protiv terorizma i sprečavaju mogući napadi.
- Uveravam vas da u tom procesu nedužni ljudi nisu zloupotrebljeni (kako reče ambasador SAD-a u Berlinu - oni sve rade u okvirima zakona) ali mi se trudimo da sakupljamo informacije. I da, u nekim slučajevima to je išlo suviše daleko na neodgovarajući način, ponovio je Keri i naveo napade 11. septembra 2001. u SAD, u Madridu marta 2004, u Londonu jula 2005. i rekao da je od tada Vašington sprečio brojne planirane napade zahvaljujući prisluškivanju komunikacija i prikupljanju podataka.
Međutim skandal se ne stišava, stigla su nova otkrića o američkom špijuniranju i u azijskim zemljama na osnovu dokumenata koja je dostavio bivši saradnik NSA Edvard Snouden.
Indonezija je pozvala australijskog ambasadora na razgovor posle otkrića u australijskoj štampi da su američke obaveštajne službe koristile australijske ambasade u Aziji da prate elektronske komunikacije u raznim azijskim zemljama.