Požar u džamiji izazvala podmetnuta bomba
Požar u džamiji u Gdanjsku prošle sedmice na muslimanski praznik Kurban bajram izazvala je podmetnuta tempirana bomba, saopštilo je nadležno tužilaštvo poljskom radiju RMF FM.
Požar u džamiji izbio je u noći od utorka na sredu, zahvatio je sporedni ulaz i načinio štetu od preko 12.000 evra a muftija Hani Hrajš od početka je tvrdio da je požar podmetnut, između ostalog zato što su se pred ulazom našle baštenske klupe sa drugog kraja parcele.
Na snimku bezbednosne kamere kraj ulaza nije uhvaćen trenutak podmetanja eksploziva ali zato jesu dva mladića sumnjivog ponašanja a policija je na mestu našla i DNK nepoznatog podpaljivača, javio je danas radio RMF FM.
Budući da je požar izbio samo dan nakon pokušaja aktivista iz organizacija za zaštitu životinja da spreče ritualno klanja za Kurban bajram kraj džamije u mestu Bohonjiki na istoku Poljske i imam i tužilaštvo dovode požar u džamiji u Gdanjsku u vezu sa sporom u Poljskoj da li je od ove godine potpuno zabranjeno ritualno klanje ili na njega imaju pravo verske zajednice muslimana i Jevreja.
Spor će po tužbi verskih zajednica rešavati Ustavni sud Poljske.
Otkriće bombe na zgarištu znači da vinovnicima ako ih policija otkrije preti optužba za terorizam a ne samo podmetanje požara i štetu na imovini.
Podmetanje požara osudila je među prvima Jevrejska zajednica u Gdanjsku a gradonačlenik te poljske luke na Baltiku Pavel Adamovič obišao je džamiju i obećao imamu da će grad pomoći da se sanira šteta. Adamovič je takođe apelovao na sugrađane da pomognu finansijski popravku džamije.
"To je sramni gest, napad koji neizostavno zavređuje opštu osudu. Gdanjsk je uvek bio i jeste otvoreni grad, grad tolerancije i poštovanja prema svim ljudima. Svaka pa i najsitnija agresija na ljude koji misle drugačije mora da naiđe na našu osudu", rekao je Adamovič.
Potpaljena džamija pripada Muslimanskom verskom savezu u Poljskoj u kome su okupljeni mahom Tatari koje su kao vojnike krajišnike tokom stoleća naseljavali poljski kraljevi, garantujući im pravo na veroispovest.
Na tatarsku zajednicu koja broji oko 5.000 aktivnih vernika Poljaci gledaju kao na "svoje" muslimane dok otpor u pretežno katoličkoj Poljskoj izazivaju vernici iz drugih muslimanskih zemalja kojih u zemlji ima zajedno sa diplomatama između 25.000 i 30.000.