Amerika na putu da izbegne bankrot
Vođe republikanaca i demokrata u Senatu Kongresa SAD postigli su sporazum kojim će biti izbegnut bankrot države i okončana delimična blokada vlade koja je trajala 16 dana, objavio je na početku današnje sednice Senata demokratski lider Hari Rejd.
Dogovor podrazumeva da se privremeno finasiranje vlade produži do 15. januara sledeće godine, a granica zaduživanja podigne na nivo dovoljan za ispunjavanje kreditnih obaveza do 7. febuara.
Prema proceduri, sada bi o dogovoru trebalo da se izjasni Senat, u kome demokrate imaju većinu, a onda i Predstavnički dom u kome su većina republikanci. Oni sinoć nisu podržali kompromisni predlog, koji je predložila njihova partija, ocenjujući da se previše popušta američkom predsedniku Baraku Obami.
SAD su imale rok do danas u ponoć da podignu granicu zaduživanja, jer bi u protivnom bile onemogućene da izmiruju obaveze prema unutra i spolja, što podrazumeva kamate na obveznice, čime bi američki dug postao bezvredan.
Ekonomisti upozoravaju da bi u slučaju neusvajanja produženja limita za zaduživanje vlade došlo do katastrofalnih posledica, ne samo po američku, već i po celokupnu svetsku ekonomiju. Doslo bi rasta kamatnih stopa kod datih zajmova, smanjenja vrednosti akcija na berzi, veće nezaposlenosti i moguće nove recesije.
Bila bi ugrožena, ako ne i u potpunosti, onemogućena isplata svih vrsta socijalnih i zdravstvenih pomoći američkim građanima, plata pripadnicima vojske, sredstava za povraćaj poreza, kao i isplata novca onima koji su ga uložili u hartije od vrednosti u vlasništvu SAD.
Kongres je do sada, od 1960. godine, 78 puta davao saglasnost na produženje limita za zaduživanje.