Stotine hiljada Vijetnamaca odalo počast generalu Đapu
Stotine hiljada Vijetnamaca izašlo je danas na ulice Hanoja da odaju poslednju počast legendarnom ratnom heroju generalu Vo Ngujen Đapu, koji će biti sahranjen danas posle dvodnevnih pogrebnih ceremonija.
Vojni kamion na kome se nalazi kovčeg obavijen nacionalnom zastavom prošao je u pogrebnoj povorci kroz vijetnamsku prestonicu do aerodroma na putu dugom 40 kilometara duž koga su hiljade ljudi plačući i moleći se pozdravilo voljenog generala.
Đap je preminuo 4. oktobra, u 103. ogidini, a u zemlji je važio za drugu najomiljeniju osobu posle osnivača Vijetnamske komunističke partije Ho Ši Mina. Vlada u Hanoju odlučila je da ga sahrani uz sve državne počasti ističući ga kao komunističkog heroja.
Njegovo telo biće kasnije danas avionom prevezeno da se sahrani u njegovoj rodnoj provinciji Kvang Binh u centralnom Vijetnamu. Tu će biti sahranjen po sopstvenoj želji a ne na groblju u Hanoju gde se tradicionalnu sahranjuju visoki vijetnamski zvaničnici.
"Đap je general naroda i njegovo ime ostaće zauvek utisnuto u istoriji nacije", rekao je generalni sekretar Vijetnamske komunističke partije Ngujen Pu Trong.
Svetski mediji su ocenili da je general Vo Ngujen Đap bio poslednji iz stare garde revolucionara, jedan od najvećih vojnih stratega 20. veka koji je slabo naoružane Vijetnamce poveo u pobede, prvo protiv Francuza, a zatim i protiv Amerikanaca.
Poznat kao "Crveni Napoleon", Đap je 1954. godine komandovao gerilskim odredima koji su nosili sandale napravljene od automobilskih guma i vukli artiljeriju deo po deo preko planina kako bi okružili i uništili francusku vojsku kod Dijen Bijen Fua. Pobeda, koja je bila malo verovatna, a koja se i dalje izučava u vojnim školama, dovela je do nezavisnosti Vijetnama i ubrzala slom kolonijalizma u Indokini i šire. Đap je potom 1975. godine porazio južnovijetnamsku vladu koju su podržavale SAD, ujedinivši tako zemlju koja je do tada bila podeljena na komunistički Severni Vijetnam i Južni vijetnam.
Ostaće upamćen i po tome što je redovno prihvatao teške gubitke u borbi kako bi ostvario svoje ciljeve.
"Nijedan drugi rat za oslobođenje nije bio tako žestok niti je izazvao toliko žrtava kao ovaj rat", rekao je Đap 2005. godine u jednom od poslednjih intervjua za strane medije povodom 30. godišnjice pada bivšeg južnovijetnamskog glavnog grada, Sajgona.
"Ali mi smo se i dalje borili, jer za Vijetnam ništa nije bilo dragocenije od nezavisnosti i slobode", rekao je Đap tada, ponavljajući čuveni citat Ho Ši Mina.