Umesto u Gvantanamu, SAD drže zatvorenike na brodovima
Administracija američkog predsednika Baraka Obame više ne šalje osumnjičene teroriste u zatvor Gvantanamo ili na tajne "crne" lokacije Centralne obaveštajne agencije (CIA) radi ispitivanja, već ih drži u zarobljeništvu na vojnim brodovima.
Obamina administracija to čini da bi očuvala pravo vlade da krivično goni osumnjičene pred civilnim sudovima. Na ovaj postupak administracije ukazalo je nedavno zarobljavanje jednog od najtraženijih terorista, Abu Anasa al Libija, koji je dugo tražen zbog navodne uloge u bombaškim napadima na američke ambasade u Africi 1998. godine.
Uhapšen je tokom vikenda u Libiji i nalazi se na američkom vojnom brodu "San Antonio".
Al Libiju do danas nisu predočena takozvana Miranda prava, koja mu, između ostalog, omogućavaju da ne govori bez prisustva advokata ili da razgovara sa svojim pravnim zastupnikom. Takođe, nije poznato kada će Al Libi biti doveden u SAD da bi se suočio sa optužbama.
Ispitivanje osumnjičenih terorista na američkim vojnim brodovima u međunarodnim vodama odgovor je Obame na politiku hapšenja koju je vodila prethodna administracija Džordža Buša. Obama je tokom predizborne kampanje obećavao da će prekinuti tu praksu.
Ova strategija omogućava Obami da ispuni obećanje o krivičnom gonjenju terorista pred civilnim sudovima, protiv čega su bili brojni republikanci. Međutim, takođe se postavlja i pitanje o upotrebi ovlaštenja iz zakona o ratovanju da bi se "zaobišle" regulative u američkom pravosudnom sistemu.
Obamina administracija prvi put je obelodanila taktiku ispitivanja na vojnim brodovima 2011. godine, kada je zarobljen Somalijac Ahmed Abdulkadir Varsam, za kojeg Vašington tvrdi da je pružao podršku i obučavao militante povezane sa Al kaidom.
Varsam je dva meseca ispitivan na američkom vojnom brodu pre nego što je prebačen u Njujork da bi se suočio sa optužbama za terorizam. On je nešto ranije ove godine priznao krivicu i saglasio se da Federalnom istražnom birou kaže ono što je znao o terorističkim pretnjama i da, u slučaju potrebe, svedoči u korist vlade.